06 Şubat 2015 Cuma 11:50
AYM seçimi ertelendi

Bu sabah saat 9.30’da yapılması planan Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlık seçimi ertelendi.

Oya Armutçu’nun Hürriyet’te yer alan haberine göre AYM Başkanı Haşim Kılıç dün akşam üyelere seçimin ertelendiğini bildirdi, ancak tarih vermedi. AYM’de 4 Şubat Çarşamba günü yapılacak heyet, bugüne bırakılmıştı ve seçimin de yapılması bekleniyordu. AYM kulislerinde, Başkan adayı olarak, Başkanvekili Serruh Kaleli ve eski Polis Akademisi Başkanı AYM üyesi Zühtü Arslan’ın aday olduğu belirtiliyor.

AYM İçtüzüğü’nün 8. maddesine göre Kılıç 13 Mart’ta emekli olacağı için iki ay önce seçimin gündeme alınıp yapılması gerekiyordu. Seçim işlerini yürütmek ve başkanlık seçiminin gündemini bir hafta önceden yazılı olarak bildirmek de Başkan Kılıç’ın yetkisinde.

Başkanlık seçiminde “aday açıklama” yöntemi de yok. Mahkeme üyeleri, oy pusulalarına istedikleri bir AYM üyesini başkan olarak yazıp oy verebiliyorlar. Başkan 17 üyeli AYM Genel Kurulu tarafından üyeler arasından gizli oy ve üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 9 oyla dört yıl için seçiliyor.

AYM’de, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün seçtiği üyeler hâlâ ağırlıkta. AYM üyelerinden 10’u Gül, üçü Sezer, ikisi TBMM’deki AKP çoğunluğu, biri 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve biri de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından seçildi. 

Son Güncelleme: 06.02.2015 11:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.