Ata Soyer hayatını kaybetti

En son Türk Tabipleri Birliği Merkez Danışma Kurulu Üyesiydi…

Ata Soyer hayatını kaybetti

Dokuz Eylül Üniversitesi Halk Sağlı Anabilim Dalı öğretim görevlisi Türkiye toplumcu hekim hareketinin öncülerinden Yard. Doç. Dr. Ata Soyer vefat etti.

Uzun süredir diyabet ve böbrek yetmezliği rahatsızlığı bulunan Soyer’in böbrek yetmezliğine bağlı kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

Bugün öğleden sonra kendisine ulaşılamaması üzerine girilen evinde vefat ettiği anlaşılan Soyer’in vefat haberini alan dostları evine geldi.

Özellikle sağlıkta dönüşüm politikalarına karşı yıllardır aktif olarak mücadele veren ve sosyalist bir sağlıkçı olan Ata Soyer, aynı zamanda TTB’nin çeşitli kurullarında görev aldı ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyesiydi. 

Katıldığı onlarca panelde sağlığın ticarileştirilmesini anlatan Soyer’in bu konuda çeşitli kitapları ve makaleleri vardı.

Ata Soyer’in cenazesi yarın (20 Mart Çarşamba) öğlen Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde yapılacak törenden sonra Ankara’ya defnedilmek üzere yola çıkartılacak.

Dr. Ata Soyer için 21 Mart 2013 Perşembe günü saat 10:30'da Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi binası önünde bir tören düzenlenecek ve cenazesi aynı gün öğlen namazını takiben Maltepe Camii'nden kaldırılacak ve Karşıyaka Mezarlığı'na defnedilecek.

ATA SOYER KİMDİR?

Dr. Ata Soyer 1955 yılında Malatya'da doğdu, İlkokula Edirne’de başlayıp Siirt’de bitirdi, Bahçelievler Deneme Lisesi'ni 1972 yılında bitirdi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girdi.

Tıp Der, Köylü Derneği, Maltepe Halkevi, Ankara Tabip Odası, HalkevIeri Genel Merkezi gibi örgütlerde yer alan Soyer 1978’de mezun olduktan sonra Hasankeyf Sağlık Ocağı’nda işe başladı.

1979’da askere gittikten sonra 1980 Kasımında Ankara Üniversitesi Toplum Hekimliği Bölümünde asistanlığa başladı. 1981’de gözaltına alındı. 1982’de asistanlığının bitimine 20 gün kala görevine son verildi.

1983 yılında Ankara Numune Hastanesi’nde başladığı radyoloji ihtisasını 1987'de tamamladı. 1987-94 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi Radyoterapi Kliniği’nde çalıştıktan sonra 12 Eylül 1994 tarihinde mahkeme kararı ile Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı bölümüne geri döndü.

1997 yılında halk sağlığı ihtisasını tamamladıktan sonra, aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümünde öğretim üyesi olarak işe başladı.

2006 Temmuz’unda emekli oldu.

1986-90 tarihleri arasında Ankara Tabip Odası Genel Sekreterliği’ni yapan Soyer, 1990-98 yılları arasında Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nde görev aldı.

2002-2006 yıllarında da TTB Merkez Yürütme Kurulu üyesiydi. TTB’nin çeşitli kol ve komisyonlarında (İnsan Hakları Kolu, Halk Sağlığı Kolu, Özlük Hakları ve Sendikalaşma Kolu, Sağlık Politikaları Çalışma Grubu, Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri Kolu, Tıp Dünyası Yayın Kurulu vb.) çalışan Soyer, Toplum ve Hekim Dergisi Yayın Koordinatörlüğü ve Sağlık ve Politika Kurulu üyeliği yapmaktaydı.

Halen Türk Tabipleri Birliği Merkez Danışma Kurulu Üyeliğini de sürdüren Dr. Soyer’in sağlık politikaları, insan hakları, sağlık çalışanları ve sendikalaşma gibi, konularda 30 kadar kitabı vardı. Dr. Ata Soyer bir çocuk babasıydı. (EVRENSEL,TTB)

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2013, 21:21
YORUM EKLE