Askeri liseler kapatılacak

Harp okulları kapatılmayacak, ancak bu okullarda okuyan öğrencilerin okulla işbirliği kesilecek

Askeri liseler kapatılacak

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’de yürürlüğe konması planlanan ikinci kanun hükmünde kararnameyle (KHK) askeri liseler kapatılacak, harp okullarındaki tüm öğrencilerin ilişiği kesilecek, subay ihtiyacı üniversitelerden karşılanacak, GATA sağlık bakanlığına bağlanacak.
 
Didem Özel Tümer’in Al Jazeera’deki haberine göre Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde yürürlüğe konacak ikinci KHK kapsamında kapatılması öngörülen Kuleli Askeri Lisesi, Maltepe Askeri Lisesi ve Işıklar Askeri Lisesi’nin öğrencileri devlet okullarına nakledilecek.
 
HARP OKULLARI KAPATILMAYACAK
 
Harp okulları kapatılmayacak, ancak bu okullarda okuyan öğrencilerin okulla işbirliği kesilecek. Harp okulları yalnızca normal liselerden öğrenci alacak.
 
Daha önce 17-25 Aralık sürecinde polis akademisi ve polis kolejleri için yapıldığı üzere harp okulları da milli savunma bakanlığına bağlanacak.
 
Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) da, Sağlık Bakanlığı’na bağlanacak.
 
23 Temmuz tarihli ilk KHK’yla gözaltı süresi yakalama anından itibaren 30 güne çıkarılmış, 15 vakıf üniversitesinin yanı sıra 35 sağlık kurum ve kuruluşu, 1043 özel öğretim kurum ve kuruluşu, özel öğrenci yurdu ve pansiyonu, 1229 vakıf ve dernek, 19 sendika, federasyon ve konfederasyon da kapatılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2016, 12:57
YORUM EKLE