Arınç: Grevcilerin telef olması düşüncemiz olamaz

Başbakan Yardımcısı, açlık grevleriyle ilgili soruları yanıtladı...

Arınç: Grevcilerin telef olması düşüncemiz olamaz

Cezaevlerinde devam eden açlık grevlerinin sona erdirilmesi için çağrı yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Hükümetin açlık grevinde bulunanların telef olması düşüncesi olamaz. Umarım ki bugün, en geç yarın bu grevi bitirirler” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 61. güne giren cezaevindeki açlık grevleriyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'BİZ HİÇBİR ŞEYİ REDDETMEK, İNKAR ETMEK POLİTİKASINI GÜTMEDİK'

Bülent Arınç, şu ifadeleri kullandı:

"Her demokratik talebin hükümetimiz tarafından dikkate alınacağını, konuşulacağını, tartışılacağını, parlamentonun bazı konularda karar verme yetkisini üzerinde taşıdığını ifade etmiştik. Bu haklar elde edilene kadar açlık grevine 'devam edeceğiz' demenin hiçbir ahlaki, hiçbir mantıki, hiçbir makul temeli yoktur. Dayanağı da yoktur. Bu talepler konuşulur, tartışılır, baştan reddedilmez. Bizim hükümetimizin tavrı budur. Biz hiçbir şeyi reddetmek, inkar etmek politikasını gütmedik.

'AÇLIK  GREVİNDEKİLERİN TELEF OLMASI KONUSUNDA BİR HÜKÜMETİN DÜŞÜNCESİ OLAMAZ'

Arınç, 60'ıncı günden sonra greve devam etmek isteyenlerin vücut bütünlüklerinde hayati anlamda tehlikeler meydana gelebileceğini belirterek, "Bunu hiçbir zaman arzu etmiyoruz. Biz insancıl bir yaklaşım içindeyiz. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' düşüncesini kendisine ilke edinmiş bir hükümetin, bir siyasi partinin açlık grevinde bulunanların telef olması konusunda hiçbir düşüncesi ve öngörüsü olamaz. Umarım ki bugün, en geç yarın bu grevi bitirirler."

'ADIM ATACAĞIMIZI BÜTÜN TÜRKİYE BİLİYOR'

Arınç açlık grevcilerinin 'ifade etmek istedikleri hususları biliyoruz' derken, "Bunların farkındayız. Bu konularda da Türkiye gerçeğini dikkate alarak, demokratikleşme ve özgürlükler konusunda adım atacağımızı bütün Türkiye'nin bildiğini ifade etmek istiyorum,” açıklamalarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2012, 22:49
YORUM EKLE