05 Haziran 2013 Çarşamba 11:40
ANF: Botan sahasından bir gerilla grubu daha çekildi

Kürt sorununda demokratik çözüm çerçevesinde 8 Mayıs'ta başlayan 'geri çekilme' süreci devam ediyor.

ANF'nin haberine göre, son olarak Botan’ın Besta Eyaleti olarak adlandırılan bölgeden, Asya Bingöl ve Agit Xwînrêj komutasındaki gerilla grubu Medya Savunma Alanları’na ulaştı.

Besta Eyaleti’nden gelen gerilla grubu Medya Savunma Alanları’nda PAJK Koordinasyon üyesi Elif Ronahi, Halk Savunma Merkez üyesi Zeynep Afrin ve YJA Star Askeri Konseyi üyelerinden Gülistan Gülhat tarafından karşılandı.

GERİLLALARDAN DEĞERLENDİRME

Besta grubunu karşılayanlar arasında yer alan PAJK Koordinasyon üyesi Elif Ronahi yaptığı değerlendirmede, bir gerilla grubunun daha Medya Savunma Alanları’na ulaştığını belirtti.

Ronahi, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın başlattığı çözüm sürecine dikkati çekerek, “Demokratik Kurtuluş ve Özgür yaşam yürüyüşlerini gerçekleştirdiler. Arkadaşları bu yürüyüşlerinden dolayı kutluyoruz ve selamlıyoruz. Şu iyi bilinmelidir ki, bizim ilk başladığımız mücadele gerekçelerimiz neyse şuan ki mücadele gerekçelerimiz de aynıdır.

Şüphesiz bu mücadelenin aşamaları olacaktır ve bu geri çekilme de mücadelemizin bir aşamasıdır. Bu süreç daha da güçlendirilerek ilerleyecek olan bir süreçtir. Bu mücadele uğrunda şehit düşen arkadaşlarımızın yapmak istediklerini yerine getirmek boynumuzun borcudur ve bu borcu ödemenin bir gereği olarak bu yürüyüş yapılıyor”  dedi.

Grup komutanlarından Agit Xwînrêj ise, Öcalan’ın çağrısı ve hareketlerinin talimatları temelinde Medya Savunma Alanları’na geri çekilmeyi gerçekleştirdiklerini belirtti. Öcalan’ın Newroz’da yaptığı çağrıyı bir talimat olarak kabul ettiklerini kaydeden Xwînrêj ”Önder Apo’nun ve Kürt halkının fedaileriyiz. Başkan Apo’nun 21 Mart Nerwroz’unda yaptığı çağrıyı bir talimat olarak ele aldık ve bu temelde yaklaşarak Medya Savunma Alanları’na geri çekildik” dedi.

Grubun kadın komutanı Asya Bingöl de, Öcalan’ın başlatmış olduğu ‘Demokratik Çözüm ve Özgür Yaşam’ sürecini selamlayarak sözlerine başladı. Öcalan’ın çağrısı üzerine geri çekildiklerini belirten Bingöl, “Amacımız, Önderliğimizin özgürlüğüdür ve bundan sonra da bu temelde mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

HPG'DEN DE AÇIKLAMA

PKK'nin silahlı kanadı olan HPG ise yaptığı açıklamada, grupla ilgili, “8 Mayıs tarihinden itibaren gerçekleştirmekte olduğumuz Demokratik Çözüm Yürüyüşümüze Botan Sahamızdan gelen bir gerilla grubumuz daha katılmıştır. Gerilla grubumuz Medya Savunma Alanlarımıza ulaşmıştır” açıklamasında bulundu.

Son Güncelleme: 06.06.2013 13:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Rizgar botan 2013-06-06 15:06:35

Cozumel sartir but ulkeye sistemin kolesi olmadan vary olan hake hurriyetimizi koruyup.barisa else uzatalim hepatitis beraber serkeftin jim.gelemere

Avatar
serhat süslü 2013-06-27 12:02:24

her biji serok apo