25 Temmuz 2015 Cumartesi 13:57
ANF, ANHA, DİHA, Özgür Gündem ve sendika.org'a erişim engeli

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'a yönelik operasyonunun ardından ANF, ANHA, DİHA, Özgür Gündem'in de aralarından bulunduğu çok sayıda site erişime kapatılmıştı

Türkiye'nin Kuzey Irak'ta bulunan PKK mevzilerine yönelik operasyonunun ardından sendika.org'a erişim engeli getirildi. Kullanıcılar internet sitesine girmeye çalıştığında “5651 Sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu internet sitesi (sendika.org) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 25/07/2015 tarih ve 490.05.01.2015.-195461 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır” yazısıyla karşılaştı.

Konuya ilişkin sendika.org tarafından yapılan açıklamada “. Bilgisayar ekranlarında görünen basitçe bazı muhalif haber sitelerine erişimin engellenmesi değildir; ekranda görünen demokrasiye erişimin engellenmesi çabasıdır, faşizmdir. Faşizmin saldırısı karşısında, geri adım atmayacak, faşizme karşı mücadelenin gereğini yapacağız. Mücadele sürdükçe Sendika.Org da varlığını sürdürecek, susmadı, susmayacak!” ifadeleri yer aldı.

Sendik.org’dan yapılan açıklama şöyle:

“Özgür basına yönelik sansür, iktidarda kalmak için savaş çıkarmayı, bombalar patlatmayı göze alan faşist bir iktidarın halkın haber alma hakkına saldırısıdır. Bilgisayar ekranlarında görünen basitçe bazı muhalif haber sitelerine erişimin engellenmesi değildir; ekranda görünen demokrasiye erişimin engellenmesi çabasıdır, faşizmdir. Faşizmin saldırısı karşısında, geri adım atmayacak, faşizme karşı mücadelenin gereğini yapacağız. Mücadele sürdükçe Sendika.Org da varlığını sürdürecek, susmadı, susmayacak!
AKP iktidarı Ortadoğu halklarının yaşamı pahasına beslediği cihatçı çeteler eliyle sosyalist gençleri katledip, Kandil’i bombalayarak savaşı çağırır, IŞİD’e operasyon bahanesi ile sosyalistlere ve Kürt özgürlük hareketine operasyon düzenlerken sansür atağı da gecikmedi.
Savaş suçlusu Tayyip Erdoğan ve gayrimeşru bir biçimde oturduğu Başbakanlık koltuğunda Ahmet Davutoğlu savaş emri verirken aynı zamanda özgür basını susturmak için harekete geçti. 25 Temmuz sabahında Sendika.Org’a erişim ANF, ANHA, DİHA, Rojnews, Yüksekova Haber, Özgür Gündem, BestaNûçe gibi muhalif internet siteleri ile birlikte engellendi.

Erişim engelini koyan TİB’in açıklamasında teknik ve hukuki gerekçelerden söz edilmektedir. Yaşanan şey ne teknik ne de hukuki bir gerekliliğin yerine getirilmesidir; bu apaçık faşizmin gereğidir.

Bu, iktidarda kalmak için savaş çıkarmayı, bombalar patlatmayı göze alan faşist bir iktidarın halkın haber alma hakkına saldırısıdır. Bilgisayar ekranlarında görünen basitçe bazı muhalif haber sitelerine erişimin engellenmesi değildir, ekranda görünen demokrasiye erişimin engellenmesi çabasıdır, faşizmdir. Yıkılmamak için titreyerek ve ancak saldırarak ayakta durabilen AKP’nin güneşi balçıkla sıvama çabasıdır. Ancak bu saldırganlık da onu kurtaramayacak!
Bu ülkede özgür basın geleneği nice baskı ve sansür dönemlerinden geçti, susmadı. Bugün de susmayacak.”
Sendika.Org dışında birçok medya kuruluşuna da erişim engellendi. ANF, ANHA, DİHA, BestaNuçe, Yüksekova Haber, Rojnews, Özgür Gündem, Günlük Gazetesi ve Barzani’ye yakın Rudaw’ın da bulunduğu çok sayıda haber sitesine Türkiye’den ulaşım engellendi.

Son Güncelleme: 25.07.2015 14:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
amet 2015-07-26 11:56:18

senin. dikta. hayalin doktuyun kanda bogulacak. yasasin halklarin. kardesliyi. kahr olsun saray kirallari

Avatar
axin 2015-07-25 17:09:10

Ahkam kesip sagda solda özgürlükten bahseden güya hak savunucusu olan devlet :) kendine yakisani yapiyorsun...

Misafir Avatar
RAUF 2015-07-27 19:02:29 @axin

ulan o kadar tavi̇z veri̇ldi̇. yi̇ne de si̇ze yaranamadi bu devlet. si̇z kendi̇ni̇zi̇ ne zannedi̇yorsunuz i̇bneler..

Beğenmedim! (8)
Avatar
Mahmut 2015-07-27 05:52:01

ALLAH'ın dinini kullanarak cumhurbaşkanı makamına ulaşmış bir kişi yapacağı her türlü vahşeti onun için bir eğlencedir.

Misafir Avatar
hacı 2015-07-27 19:03:33 @Mahmut

pkk nın vahşeti ne peki. eli kanlı örgüt.

Beğenmedim! (4)
Avatar
dijwar 2015-07-27 13:57:31

sadece pkkyı öven düşmalığı körükleyen bu sitelere ne yapsaydı t.c. diyor düşman diyor ulan dangalaklar kürtler vee türkler birarada yaşıyor tc. yansa her kes yanar bölücüler

Avatar
Obama kiro kandirdi 2015-07-25 23:56:08

Obama ya fuvendiniz satti sizi

Avatar
liceli putkiran ibrahimsibrahim 2015-07-28 07:23:18

Sizler ey sapitmiş ahlsiz pkk ydgh sadece zarariniz kurdleredir kurdun arabasini yakiyorsunuz size oy verenlerin iş makinalarini yakiyorsunuz kürdlerin namusunu siz kirletiniz kahrolasiniz pkk hdp zirvalari

Avatar
özgürluge hakarettir 2015-07-27 20:16:28

Kınıyorum

Avatar
ayiptir 2015-07-25 21:51:21

Ayip yaa