Aleviler ve sanatçılardan Reyhanlı ziyareti

Hacı Bektaş Postnişini Veliyettin Ulusoy da gidecek…

Aleviler ve sanatçılardan Reyhanlı ziyareti

584 Alevi dernek ve federasyonunu temsilen 40 kişilik bir heyet Reyhanlı’da hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini sunacak. Aleviler ziyareti önemserken Hacı Bektaş Dergâhı Postnişini Veliyettin Ulusoy’un vereceği mesajların Aleviler üzerinde itidal için etkili olacağı dile getiriliyor.

Sakinlik ve duyarlılık zamanı

Sabah’ın haberine göre, Reyhanlı’da saldırı sonrasında Alevi-Sünni çatışması yaratılmak istendiğini belirten Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Kimse Aleviler ile Sünnileri karşı karşıya getirmeye çalışmasın. Büyük bir Alevi kitlesinin yaşadığı bölge Reyhanlı. Bir defa kaymakamlık, belediye başkanlığı, tabipler odası, sanayi odası, canını yitirmiş canları ziyaret edeceğiz. Herkesi sakin olmaya ve duyarlı olmaya davet edeceğiz” dedi.

ÖLENLER BİZİM CANLARIMIZ

Hacı Bektaş Dergâhı Postnişini Veliyettin Ulusoy’un vereceği mesajların önemli olacağını belirten Geçmez, “Tam da bu noktada Türkiye’de sorunun bir Alevi Sünni sorunu olmadığını anlatmak istiyoruz. Saldırıyı yapanlar Aleviler değil, biz de tam bu noktadayız. Türkiye bir mezhep savaşına çekilmek isteniyor. Alevi yurttaşlar ile konuşacağız. Herkesi sakin olmaya ve duyarlı olmaya davet edeceğiz. Ölenler bizim canlarımız” diye konuştu.

BİZİ KİMSE KARŞI KARŞIYA GETİREMEZ

ALEVİ Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir de Aleviler ile Sünnileri kimsenin karşı karşıya getiremeyeceğini söyledi. Demir, “Barış sürecinin yaşandığı dönemde Reyhanlı’da yaşanan olaylar Alevi Sünni meselesini kaşımaya yönelikti. Alevi’si Sünni’si canlara başsağlığı dilemek istiyoruz. Ulusoy’u da birlikte götürüyoruz; herkes bir şey algılasın istiyoruz. Ziyaretin tek amacı dostluk elini uzatmak. Bu ülkede kirli eller hiçbir zaman durmadılar. Biz artık Alevi örgütleri, ne örgütlerimiz ne de Sünniler eskisi gibi değiliz. Herkes aklını başına aldı. Sünniler Alevileşmedikçe Aleviler Sünnileşmedikçe bu sorunu çözemeyiz. Orta Doğu’da birileri bu sorunu kaşıyor” şeklinde konuştu.

SANATÇILAR DA REYHANLI’YA GİDİYOR

Aralarında Müyorbir Başkanı Ahmet Koç, Edip Akbayram, Yavuz Bingöl, Hilmi Yarayıcı ve Orhan Alkaya’nın da olduğu sanatçılardan oluşan bir heyet bugün Reyhanlı’yı ziyaret edecek.

İnsan Haber’e göre, Edip Akbayram, Yavuz Bingöl, Hilmi Yarayıcı, Orhan Alkaya, Ahmet Koç, Pelin Batu, Barış Atay, Sümer Ezgü, Şebnem Gürsoy, Onur Akın ve Suavi’den oluşan heyet bugün öğle saatlerinde Reyhanlı’da olacak.

Reyhanlıları acılı günlerinde yalnız bırakmayan sanatçılar “Binlerce yıldır dünyada eşi benzeri olmayan bir hoşgörü iklimi yaratan Antakya’ya Reyhanlı’ya, her şeyden önce insani ve vicdani olarak, kardeşlik hukuklarına destek olmaya, başsağlığı ve şifa dilemeye gidiyoruz. Sanatçı sorumluluğu ve duyarlılığıyla bunu bir görev sayıyoruz” diyerek yola çıktı.

Sanatçılar taziye ziyaretlerinin ardından bir basın açıklama gerçekleştirecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 15:17
YORUM EKLE