20 Mart 2011 Pazar 00:04
Aleviler Ali Balkız’ın çalımına tepkili

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ABF Yönetim Kurulu toplantısında Genel Başkanlıktan ve yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etti.

İstifa nedeninin Balkız’ın CHP’den milletvekili aday adayı olma isteği olduğu öğrenildi.

Demokratik Alevi örgütlenmesi teamüllerine göre aday olmak için bulunduğu görevlerden istifa eden Ali Balkız’ın milletvekili adayı olmak için yaklaşık 2 ay önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yaptığı ortaya çıktı. Bu görüşmelerin içeriği ve gerekçelerinin yönetim kurulu ile paylaşılmamasının tartışma yarattığı öğrenildi.

Bu görüşmelerden haberdar edilmemelerine tepki gösteren yönetim kurulu üyeleri teamüllere göre Ali Balkız’ın bu görüşmeyi yaptığı anda paylaşması gerektiğini ve görüşmeyi yaptığı tarihte de görevinden istifa etmesi gerektiğini ama Ali Balkız’ın bu teamüllere uygun davranmadığını belirttiler.

Uzun zamandır CHP’nin Aleviler’e yönelik politikalarını eleştiren Ali Balkız’ın kendi vekillik ihtimali için seçtiği “yol” demokratik Alevi hareketinde tepkiyle karşılandı.

Ali Balkız’dan boşalan Genel Başkanlığa aynı zamanda Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı olan Fevzi Gümüş getirildi.

DEMOKRAT HABER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
mahmut bilen 2011-03-20 15:28:05

soyleyecek bir kelime bulamıyorum sadece alevi ,kürt , demokrat halkın duygularıyla kendi vekiliği icin oynamanızı esefle kınıyorum

Avatar
Hasan Çolakoğlu 2011-03-21 01:46:45

Ali Balkızın aday olmasını bu sekilde kınayan bu yazılar karalama politakasından başka bir şey olamazl.
Biz aleviler sonuna kadar yanındayız Ali Balkız! Yolun açık olsun.

Avatar
duran tastan 2011-03-21 01:11:26

izmir eşit yurttaşlık hakkı mitinginde.ali balkız.herkese ders verir edasyıyla,konuşmasında;birleşmekten ve biz birleştik,siz de birleşin diye sosyalist partilere çağrı yapıyordu, bana oy verin, demek istiyormuş..

Avatar
ismail bala 2011-03-21 01:19:20

bay balkız kendine yakışanı yaptı.sırada kim var, ha avrupa ayağı nerde.koşun .koşun chp de birkaç koltuk daha var.alevilere verdiğiniz şeriat korku gazının bir karşılığı olmalı.ya bir de aleviler üzerinde solculuk yapanlar, yaşasın emek ve özgürlük diyenler .ali abileriniz şimdi vekil olunca emeğinin karşılığını almış olacaklar ve de özgür olacaklar. e bunca sene uğraştılar

Avatar
buran genç 2011-03-22 10:19:24

ya ne yapsaydı. pratik düşünmesi gerekiyordu, yaptı. bence kıyıda köşede sürekli her şeyi eleştirmekle yetinmemesi iyi. en azından siyaset içinde daha aktif olabilir. sonuçta alevinin sorunu budur. alevi gençlere bakınız, hızlı solcu olurlar, üniversite biter,iş evlilik derken, hala eski sol heyecanlarını anlatıp durdukları bir pasiflik içinden eleştirir dururlar dünyayı, katılamazlar bir yerinden pratik yaşama.

Avatar
ahmet aslan 2011-03-22 16:20:48

http://www.alevifederasyonu.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=341:ali-balk-aleviler-ne-istediklerini-biliyor&catid=1:son-haberler&Itemid=2

daha bir yil önce nerdeydi simdi nerde.
sevgili ismail bala avrupa örgütünün nerde oldugunu sormus avrupa örgütlenmesi Alevi adiyla alevi adayiyla AABK adina turgut ökeri bagimsiz aday olarak siyaset yapiyor yani yakisani.

Avatar
özhan altuntaş 2011-03-30 01:30:01

arkadaslar alevılerı en ıyı temsıl edecegınden kuskumuz yok lutfen bole konusupta haklsızlık etmeyın bence bırakında meclıs catısı altında alevılerı savunabılecek bır vekıl olsun o da ınan kı bıız en ıyı sekılde temsıl edecek kısıdr alı balkız