16 Ağustos 2016 Salı 15:36
Alevi kurumları: Aşure Günü resmi tatil olsun

Alevi Bektaşi dernekleri, Muharrem ayındaki Aşure Günü'nün resmi tatil olmasını talep etti.  

Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinlikleri çerçevesinde Alevi kurumlarının yıllık değerlendirme toplantısı Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesi'nde yapıldı. Toplantının sonuç bildirisinde, Muharrem ayındaki Aşure Günü'nün resmi tatil olması istendi.  

ALEVİ YERLEŞİMLERİNE SIĞINMACI KAMPLARI YAPILMASINDAN VAZGEÇİLMESİ İSTENDİ  

Hacıbektaş Belediye Başkarı Ali Rıza Selmanpakoğlu önderliğinde Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve Divan Başkanlığını İsmail Saçlı'nın yaptığı yıllık değerlendirme toplantısını Alevi, Bektaşi sivil toplum kuruluşlarının ve kanaat önderleri, ocak örnekleri, Alevi dede ve babaları ile, vakıfları ve federasyon yöreticileri katıldı.  

Toplantı sonrası Alevi kurumlarının istekleri 12 maddelik bir bildiriyle açıklandı. Bildiride alevi yerleşimlerine sığınmacı kampları yapılmasından vazgeçilmesi istenerek şöyle denildi:  

"Cemevlerimiz ibadethanemizdir. Bu konuda yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz. AİHM kararları uygulanmalıdır. Alevi inancının ihtiyaçlarını karşılamak için genel bütçeden pay ayrılması ve tüm inançlara eşit davranılmalıdır. Devlet, zorunlu din dersleri adı altında verdiği eğitimle asimilasyon politikalarından vazgeçmeli, Alevi köylerine cami yapma politikasından vazgeçmelidir.  

“Kamuda personel alımlarında ayrımcılım yapılmamalı, liyakate göre işlem yapılmalıdır. Devlet mezhep ve cemaat anlayışına göre değil, laik demokratik bir anayasaya göre yönetilmelidir. Devlet tüm inançlara eşit mesafede durmalı, inançları ve inanç merkezlerini tarif etmemeli.  

“Bizler Alevi kurumları olarak her türlü darbeye ve teröre karşıyız. Alevilerin dergahları sahiplerine iade edilmelidir. Ancak tekke ve zaviyeleri kaldıran yasa korunmalıdır. Alevi yerleşkelerine mülteci kampları yapmaktan vazgeçilmeli. Devlet televizyonlarında alevi inançlarına yer verilmelidir. Muharrem ayında Aşure Günü resmi tatil olmalıdır."

Son Güncelleme: 16.08.2016 22:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.