Müjgan Yağmur
Müjgan Yağmur
17 Nisan 2017 Pazartesi 15:07
AKP, 'mühürsüz oy' nedeniyle Bitlis’te seçimi tekrarlatmıştı

YSK, itirazlara rağmen mühürsüz oy pusulalarını geçerli saydı. AKAM'ın başkanı Kemal Özkiraz, "Benim edindiğim bilgiler en çok mühürsüz oy pusulasının Güneydoğu’da, Kürt nüfusunun yoğun yaşadığı yerlerde olduğu yönünde. YSK bunu açıklamalı" dedi

2014’te AKP’nin itirazı sonucu Bitlis’te mühürsüz zarf kullanıldığı için seçimler tekrarlanmıştı.

NE OLMUŞTU?

2014’teki seçimlerde Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) adayı Mehmet Emin Özkan 44 sandıkta 4 bin 522 oy alarak AKP’li Hüseyin Mutlu’yu 32 oy farkla geçerek seçimi kazanmıştı. Ancak o dönem AKP seçim sonucuna itiraz ederek sandıkların yeniden sayılmasını istemişti.

Güroymak İlçe Seçim Kurulu’nda itirazlar sonucunda oylar 3 kez sayılmıştı. İlçede yapılan sayımlarda sonuç değişmeyince AKP bu kez Bitlis İl Seçim Kurulu’na itiraz etmişti.

İl Seçim Kurulu’nda yapılan dördüncü sayımda ise bir sandıkta kullanılan oy zarflarında mühür olmadığı tespit edilmişti. Bitlis İl Seçim Kurulu iptal ettiği seçimlerin yeniden 1 Haziran 2014’te yapılmasını karara bağlamıştı.

Müjgan Yağmur Kimdir?
1983’te Malatya'da doğdu. Liseyi Malatya'da okudu. 2004'te Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü kazandı ve 2009'da mezun oldu. 2010'da Mersin yerel basınında muhabir olarak çalıştı. 2014'ten beri Demokrat Haber, bir gazete ve farklı bir haber sitesinde internet editörü olarak çalıştı. Halen Demokrat Haber editörlerinden.
Son Güncelleme: 18.04.2017 08:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.