AKP'li yetkililer, Amasya'daki bir tesisin 'açılışını' tam beş kez yaptı

Açmaya doyamadılar...

AKP'li yetkililer, Amasya'daki bir tesisin 'açılışını' tam beş kez yaptı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da kamuoyunda yer almak için en sık kullandığı yöntem olan ‘açılış törenleri’nde rekor Amasya’da kırıldı. Şehirdeki katı atık tesisi için AKP’li yetkililer tam beş kez açılış töreni düzenledi.

Cumhuriyet’ten Mehmet Menekşe’nin haberine göre, tesisi şu zamana kadar iki başbakan, iki bakan ve bir de belediye başkanı açtı. Son açılış dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın eliyle gerçekleşti.

Amasya Katı Atık Bertaraf Tesisi eski Amasya Belediye Başkanı İsmet Özarslan’ın belediye başkanlığı döneminde 9 Aralık 2005’te Bakanlar Kurulu Kararı ile resmen kuruldu. Toplam maliyeti 16 milyon 800 bin euro olan tesisin 12 milyon 300 bin euroyu (yüzde 73,2’sini) AB, 4 bin 500 euro’sunu (yüzde 26’lık kısmını) İller Bankası karşıladı.

HER GELEN AÇTI

Aynı yıl temeli atılan tesis ilk olarak 30 Temmuz 2008’de Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı. Tesis ikinci olarak dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 Mayıs 2011’de 96 tesisin toplu açılış töreninde yeniden açıldı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden önce 15 Mart 2014’te Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Valisi İbrahim Çomaktekin ve AKP Amasya Milletvekilleri ile birlikte tesise 3. kez açılış yaptı. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 18 Ekim 2014’te katıldığı toplu açılış töreninde tesis 4. kez açıldı.

ÇÖPTEN ÇIKAN FIRSAT


Son olarak da dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün yine aynı tesinin bünyesindeki elektrik üretme birimini açtı. Bakan Taner Yıldız, “Çöp bir tehdittir ama bunu fırsata çevirmek bizim elimizdedir. Dünyada enerjinin yüzde onu çöpten üretilmektedir. Şu anda Türkiye’de 100 megabaytlık tesis açıldı. 180 megabaytlık tesisin inşaatı sürmektedir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2015, 11:27
YORUM EKLE