Ahmet Şık’ın silahları nerede Sayın Cumhurbaşkanı?

Cumhurbaşkanı Gül: Bazıları gazeteci diye geçiniyor

Ahmet Şık’ın silahları nerede Sayın Cumhurbaşkanı?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de hiç kimsenin yazdığından dolayı cezaevinde olmadığını belirterek, "Bazı tutuklular dışarda gazeteci diye geçiniyor. Ama bunlar yasa dışı, silah kullanan ve şiddette başvuran örgüt üyeleri ve kendileri de şiddettin içinde bulunan insanlardır" dedi.

Polonya'da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Natoli Avrupa Koleji'nde Türkiye'nin AB ilişkilerine ilişkin bir konferans verdi. Konuşmasını İngilizce olarak yapan Gül, konferans sonrasında ise öğrencilerin sorularını yanıtladı.

İspanyol bir öğrencinin 'Türkiye'de birçok gazeteci ve generaller tutuklandı. Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin özgürlükler açısında atacağı adım ne olur' yönünde sorusuna Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye'de arkasında şiddet olmadıkça ifade özgürlüğünün önünde bir engel yok. Hiç kimse düşüncesinden, fikrinden ve yazdıkları nedeniyle tutuklanmıyor. Eskiden bu tür olaylar vardı, artık bugün yok. O zaman haklı olarak 'Bazı gazeteciler niye tutuklu' diye soracaksınız? Onun cevabı da şu; 2003-2004 yıllarında bugünkü hükümete karşı bir darbe girişimi olduğu yönünde çok önemli belgeler ele geçti. Savcılar da bu belge, bilgi ve dökümanlardan yola çıkarak davalar açtı. Olayla ilgili olan bazı askerler ve gazeteciler tutuklandı. Ben bunlara suçlu diyemem. Çünkü yargılama devam ediyor. Hep birlikte yargılamanın sonunda ne olduğunu göreceğiz. Bunların her ay itiraz hakları var ve mahkeme bu itirazlara rağmen tutukluluklarını devam ettiriyor" dedi.

Bu tür tutuklu gazeteci sayısının fazla olmadığına da değinen Gül, "Bu kişilerin sayısı çok fazla değil. Bazı tutuklular dışarda gazeteci diye geçiniyor. Ama yasa dışı  örgüt üyeleri, silah kullanan, şiddete başvuran ve kendileri de şiddetin içinde bulunan insanlar bunlar. Bu insanlar yazdıkları nedeniyle değil örgütle bağlantı olduklarından dolayı tutuklular" diye konuştu. Kopenhag kriterlerine imza atan bir ülke olan Türkiye'nin basın özgürlükleri konusunda 100'üncü sırada gösterilmesinin düşündürücü olduğuna da değinen Gül, "Burada Türkiye'ye karşı bir yanlış yanılgı var ve bu da kampanya şeklinde devam ediyor" dedi.

Medya Tava

YORUM EKLE