Ahmet Hakan’a saldırı talimatını verdiği iddia edilen emekli polis, ‘şikayetçi oldu’

Emekli polis, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu

Ahmet Hakan’a saldırı talimatını verdiği iddia edilen emekli polis,  ‘şikayetçi oldu’

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a yönelik saldırının talimatını verdiği öne sürülen eski özel harekatçı polis Yahya Kemal Gezer, hedef gösterildiği iddasıyla şikayetçi oldu.

Ahmet Hakan’a saldırı olayında gözaltına alınan eski özel harekatçı polis Yahya Kemal Gezer tutuklanma istemiyle sevk edildiği hakimlikten serbest kaldıktan sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’na suç duyurusunda bulundu.

Canan Coşkun’un Cumhuriyet’te yer alan haberine göre, Gezer şikayet dilekçesinde “meçhul” diye tanımladığı kişilere “terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerini hedef gösterdiği” suçlamasını yöneltti. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu da açılan soruşturmayı görevsizlikle Basın Suçları Bürosu’na gönderdi. Terörle Mücadele Kanunu’nun 6. maddesinde düzenlenen “terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerini hedef gösterme” suçlaması 1 yıldan üç yıla kadar hapis cezasını öngörüyor.

Saldırganlar emniyetteki ifadelerinde kendisini şube müdürü olarak tanıtan bir şahsın Hakan’ın dövülmesi için kendilerine 100 bin TL teklif ettiğini, Gezer’in ise “Bu işin içinde MİT var. Emniyet var. Reis var” dediğini aktarmıştı. Hakimlikten serbest kalan saldırgan Fuat Elmas, 23 Eylül’de Gezer’in şüpheli Uğur Adıyaman’ı arayarak işletmecisi olduğu Fatih’teki Rüzgar Cafe’ye çağırdığını, kafede Gezer’in kendilerine “Bir adam var dövülecek” dediğini aktarmıştı. Gezer’in kendilerine “Bu a.... koyduğumun oğlu şehitlere ‘ölü’ diyor. Açık açık ‘oyum HDP’ye’ diyor. Milleti tahrik, teşvik ediyor. HDP’ye oy vermesi için bunun inmesi gerekiyor. Bana bu akşam talimat verildi. Bu işin içinde MİT var. Emniyet var. Reis var” dediğini belirtmişti. Serbest bırakılan saldırganlardan Uğur Adıyaman ise Gezer’in kendilerine Hakan’la ilgili “Bunu bizim dövmemiz lazım. Bir daha yazı yazamayacak hale gelecek şekilde kolunu bacağını kırmamız lazım” dediğini ifade etmişti

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2015, 13:31
YORUM EKLE