Af Örgütü'nden açıklama: Polisler yargılanmalı

Uluslararası Af Örgütü, Gezi Parkı direnişine ve saldırılara ilişkin açıklama yaptı...

Af Örgütü'nden açıklama: Polisler yargılanmalı

Uluslararası Af Örgütü, Taksim Gezi Parkı'ndaki barışçıl göstericilere karşı aşırı güç kullanılmasını kınadı.

Yapılan açıklamada, "Uluslararası Af Örgütü, Taksim Gezi Parkı’ndaki barışçıl göstericilere yönelik, biber gazı ve aşırı güç kullanılması ile ilgili kaygı duymaktadır. En az bir gösterici ciddi şekilde yaralanmış ve ameliyata alınmıştır," denildi.  Açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi:

"Taksim'deki Gezi Parkı, bölgede yapılan geniş çaplı yenileme çalışmaları kapsamında bir alışveriş merkezi inşa edilmesi için yıkımla karşı karşıya. Son iki gündür bu uygulamaya karşı çıkan düzinelerce gösterici parkta çadır kurmuştu. 30 Mayıs sabahı çok erken saatlerde, polis çadırları yerle bir etti ve göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı. 23 yaşında bir gösterici biber gazı kullanılması sebebiyle ciddi şekilde yaralandı, bir ağaca tutunmak isterken polis tarafından tekmelendi ve darp edildi.

Bir toplantıyı dağıtma kararı, her zaman başvurulacak en son yöntem olmalı, gereklilik ve orantılılık ilkeleri ile bağdaşmalıdır. Uluslararası standartlar polisin toplantıları dağıtırken güç kullanmamasını ya da bu uygulanabilir değilse, güç kullanımını minimum gereklilikle sınırlandırmasını gerektirmektedir."

'EMNİYET GÖREVLİLERİ YARGILANMALI'

 Uluslararası Af Örgütü, açıklamasında, "Taksim Gezi Parkı’nda aşırı ve gereksiz güç kullanıldığı iddialarını hızlı, bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturmaya ve keyfi güç kullanımından sorumlu emniyet görevlilerinin yargılanmasını sağlamaya çağırmaktadır," dedi ve "Ayrıca, yetkililerden, göstericilerin barışçıl toplanma ve ifade özgürlüğü haklarını güvence altına almalarını talep etmektedir," diye belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2013, 21:40
YORUM EKLE