13 Aralık 2012 Perşembe 23:43
AB'den 'vizesiz seyahat' için 20 sayfalık şart

Avrupa Birliği, Türkiye'ye vizesiz seyahat hakkı için 20 sayfalık bir yol haritası hazırladı.

Yol haritasında yer alan uzun ve zorlu şartlar Ankara tarafından yerine getirilirse, Türkiye halkı Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkına sahip olacak.

Buna göre ilk olarak Ankara'nın Geri Kabul Anlaşması'nı imzalayarak TBMM'den geçirmesi gerekiyor.

Türkiye'nin Geri Kabul Anlaşması'nı iyi uygulayıp uygulamadığını belirlemek için 6 ayda bir değerlendirme de gerçekleştirilecek.

Geri Kabul Anlaşması, Türkiye üzerinden AB ülkelerine kaçak olarak giren üçüncü ülke vatandaşlarının, Türkiye'ye iade edilerek buradaki mülteci kamplarına yerleştirilmesini öngörüyor.

Dört ayaklı eylem planında ayrıca Türk pasaportlarının Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün standartlarında olmasına da önem veriliyor.

GÜMRÜKTE VİZE VERİLMEYECEK

Türkiye'nin bundan böyle gümrük kapılarında vize vermemesi ve güvenli vize sistemine geçmesi de gerekiyor. Ancak yol haritasıyla ilgili tarafların çeşitli sorunlarla karşılaşabileceğine dikkat çekiliyor.

Özellikle Türkiye'nin birçok ülkeyle vizesiz dolaşım anlaşmalarına son vermesinin zamanlaması üzerinde sorunların yaşanabileceği belirtiliyor.

Zira Ankara, Avrupa Birliği'ne tam üye olduktan sonra bu anlaşmalara son vermek istiyor. Oysa Avrupa Birliği, Türkiye'ye vizesiz seyahat hakkı verildiği andan itibaren bunun uygulanmasını talep ediyor.

Türkiye'nin, Geri Kabul Anlaşması'nı imzadıktan sonra bunun Kıbrıs Rum kesimini tanıdığı anlamına gelmediğini vurgulamak için bir deklarasyon yayınlaması da bekleniyor.

Son Güncelleme: 29.03.2013 01:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.