ABD: PYD'nin desteklenmesi gerektiğini Türkiye'ye anlattık

ABD'den Kobani ve IŞİD açıklaması...

ABD: PYD'nin desteklenmesi gerektiğini Türkiye'ye anlattık

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Harf, ülkesinin PYD ve PKK'yı ayrı örgütler olarak gördüğünü söyledi ve "PYD'nin desteklenmesi gerektiğini Türklere anlattık" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, " Türkiye bu koalisyonda kilit bir rol oynuyor ve birçok konuda önemli adımlar attı. Türkiye'yi çok çok yakın bir partner olarak görüyoruz" dedi.

Harf, ayrıca ABD kanunlarına göre PYD ile PKK 'nın ayrı gruplar olduğunu ifade ederek, "IŞİD ile savaşan PYD gibi Kürt grupların desteklenmesinin çok önemli olduğuna inandığımızı Türklere açıkça belirttik" dedi.

Harf, günlük basın toplantısında, ABD Başkanı Barack Obama'nın hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştüğünü hatırlatarak, iki liderin Kobani'deki durumu da konuştuğunu ve Obama'nın Erdoğan'ı Kobani'deki silahlı güçlere takviye gönderilmesi noktasında bilgilendirdiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuyu görüştüğünü belirten Harf, görüşmelerinde Türkiye'ye, "IŞİD'e karşı mücadele eden bu savaşçıların havadan yardımlarla desteklenmesinin önemi konusunu açıkça belirttiklerini" bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, Türkiye'nin, IKBY peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçmesine yardımcı olduğuna yönelik sözlerinin sorulması üzerine Harf, açıklamadan memnuniyet duyduklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "PYD'nin PKK ile eş ve terör örgütü olduğu" yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Harf, ABD kanunları altında PYD ile PKK'nın ayrı gruplar olduğunu söyledi.

Harf, Kerry'nin Endonezya ziyaretinde, Türkiye’nin PKK ile mücadelelerini ve bu konudaki tarihi ve Türkiye'nin hassasiyetleri anladıklarını hatırlattı. Harf, "Ama aynı zamanda, IŞİD ile savaşan PYD gibi Kürt grupların desteklenmesinin çok önemli olduğuna inandığımızı Türklere açıkça belirttik" dedi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının Kobani'deki silahlı güçlere havadan yardım açıklamasında herhangi bir grubun adından bahsetmediğine yönelik soru üzerine, "Bu herhangi bir grupla alakalı değil, bu, Kobani ve çevresinde, IŞİD'i geri püskürtmeye çalışan bir grup Kürt savaşçı ile az miktardaki Kürt olmayan savaşçılarla ilgili" dedi.

"PYD'nin PKK'nın yan kolu olduğuna inanıyor musunuz?" sorusu üzerine Harf, "Aralarında bağ olduğunun farkındayız, bu konudaki tarihin ve bazı bağlantıların farkındayız" diye konuştu. Harf, ancak PYD'nin ABD'nin terör listesinde yer almadığını ifade etti.

Kobani'ye Türkiye üzerinden karayoluyla destek verilmesinin görüşülüp görüşülmediğine yönelik soru üzerine Harf, "Türklerle IŞİD ile mücadelede birlikte çalışabileceğimiz bir dizi yolları konuşuyoruz. Genel anlamda söylersek bu görüşmelerimizde, hava saldırısının ötesinde ki Kobani civarına 135'in üzerinde hava saldırısı yaptık, sahadaki savaşçıları havadan yardımla desteklemenin önemine inandığımızı açıkça belirttik" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 09:56
YORUM EKLE