78 gün sonra Öcalan'dan ilk mesajlar

Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan dün İmralı’daydı…

78 gün sonra Öcalan'dan ilk mesajlar

Yaklaşık 7 aydır ailesi ve 3 aydır da avukatlarıyla görüştürülmeyen Abdullah Öcalan, kardeşi Mehmet Öcalan ile önceki gün gerçekleştirdiği görüşmede önemli mesajlar verdi. Öcalan’ın, “Süreci biz tıkamadık, hükümetin tavrına bağlı olarak kesilmiş durumda. Görüşmelerimizi keserek şantaj yapıyorlar ama söylediklerimizin arkasında duracağız” dediği öğrenildi.

Ağabeyi Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeye ilişkin ANF’ye bilgi veren Mehmet Öcalan, “Kendisiyle 7 aydan sonra görüşebildik. Uzun bir süredir avukatları da görüşemiyor. Bütün bu durumun süreçle alakalı olduğunu düşünüyor. Durumun ciddiyetinin farkına varılmasını talep ediyor. Bu kanın durması için üzerine ne düşerse yapmaya hazır olduğunu belirtiyor” şeklinde konuştu.

SAĞLIK DURUMU İYİ

Sağlık, psikolojik ve fiziki durumunun son derece iyi olduğunu belirten Öcalan, “Gördüğüm kadarıyla gayet iyi gözüküyordu. Zaten çok ağır ve acil bir probleminin olmadığını söyledi. Daha önce belirtmiş olduğu bazı problemler devam ediyor. Herkesten çok endişeli olduğunu söyledi. Kanın durması için üzerine düşeni yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini söyledi” diye konuştu.

GÖRÜŞMELER DE KESİLDİ

Mehmet Öcalan’ın aktardıklarına göre PKK lideri şu ifadeleri kullandı:

*Hükümet bütün bu durumdan siyasi rant sağlamaya çalışıyor. Bizimle olan görüşmeler de uzun zamandır kesilmiş durumda. Tabii bu da süreçle bağlantılı. Daha önce yaptığımız görüşmelerde süreci bir yere kadar getirmiştik. Ancak şu an itibariyle tıkanmış durumda. Görüşmelerin yeniden başlayıp başlamayacağı konusunda bir bilgim yok. Ancak başlaması durumunda ben yine kanın ve ölümlerin durması için elimden geleni yapacağım.

* Hem gerilla hem asker annelerinin gözyaşlarını artık durdurmak için hükümet ve devlet cesaretle yaklaşmalı. Ben bunun için elimden geleni yapmaya hazırım. Kürtleri bu konseptle yok edemezler. İstedikleri kadar üstümüze geldiler, istedikleri kadar gelseler de Kürtleri bitiremeyecekler. Görüşmelerimizi keserek şantaj yapıyorlar. Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde söylediklerimin aynen arkasındayım.

* Süreci biz tıkamadık. Türk basını ve köşe yazarları bütün görüşmelerin bizden kaynaklı kesildiğini yazıyor. Süreci biz tıkamadık. Yazarlar doğruları ve gerçekleri yazmalı. Bu yazdıklarının barışa bir katkısı yok. Artık barışa katkı sunacak şeyler yazsalar daha iyi olacak. Aksi durumun sürecin gelişmesine hiçbir faydası yok.

HÜCRE CEZASI YOK

* Avukatlar ve ailelerle görüşmelerin yeniden ne zaman başlayacağını bilmiyorum. Medyada hücre cezası aldığıma ilişkin şeyler yazılmış bu doğru değil. Ceza falan almadım. Ama görüşmeler hükümetin tavrına bağlı olarak kesilmiş durumda. Bütün halkımıza selam ve saygılarımı gönderiyorum. Umutlu olsunlar. Kürtler kazanacaktır.

YORUM EKLE