51 gün oldu; Hurşit Külter nerede?

27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbeti tam 51 gündür bilinmiyor

51 gün oldu; Hurşit Külter nerede?

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor.

Akıbeti 51 gündür bilinmeyen Hurşit Külter için yapılan başvurulardan da herhangi bir sonuç alınamazken; adli, kolluk ve idari birimler, tanık ifadelerine rağmen Külter’in gözaltına alınmadığını savunuyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini söyleyeli 23 gün oldu.

Öte yandan, Hurşit Külter'in akıbetini sormak amacıyla verilen 43 dilekçeden birine cevap veren İçişleri Bakanlığı, "…konusu itibariyle kurumumuz görev alanına girmediği anlaşıldığından" denilerek dilekçeyi iade etti.

Kayıpların akıbetinin sorulduğu 17-31 Mayıs Kayıplar Haftası'nda gözaltına alınan Külter'in durumuna dair 51 gündür aile ve kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı.

İnsan Hakları Örgütleri ise Külter’in bulunması için girişimlerini sürdürüyor.

KAYIP YAKINLARI: HURŞİT KÜLTER NEREDE?

Her hafta yakınların akıbetini soran aileler bu hafta da Diyarbakır ve Batman'da bir araya gelerek, sorumluların açığa çıkarılmasını talep etti. Aileler, Şırnak'ta gözaltına alınıp bir daha haber alınamayan DBP yöneticisi Hurşit Külter'i bir kez daha sordu:

"Gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hurşit Külter'e ilişkin süren sessizlik bu yeni yasaya mı dayanıyor. Biz insan hakları aktivistleri olarak soruyoruz ve sormaya devam edeceğiz Hurşit Külter Nerede?"

27 Mayıs’tan bu yana akıbeti bilinmeyen Hurşit Külter ile ilgili yaşananları gün gün buradan inceleyebilirsiniz.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2016, 19:53
YORUM EKLE