08 Temmuz 2016 Cuma 09:13
43 gün oldu; Hurşit Külter nerede?
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor.

Akıbeti 43 gündür bilinmeyen Hurşit Külter için yapılan başvurulardan da herhangi bir sonuç alınamazken; adli, kolluk ve idari birimler, tanık ifadelerine rağmen Külter’in gözaltına alınmadığını savunuyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini söyleyeli 15 gün oldu.

Öte yandan, Hurşit Külter'in akıbetini sormak amacıyla verilen 43 dilekçeden birine cevap veren İçişleri Bakanlığı, "…konusu itibariyle kurumumuz görev alanına girmediği anlaşıldığından" denilerek dilekçeyi iade etti.

Kayıpların akıbetinin sorulduğu 17-31 Mayıs Kayıplar Haftası'nda gözaltına alınan Külter'in durumuna dair 43 gündür aile ve kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı.

İnsan Hakları Örgütleri ise Külter’in bulunması için girişimlerini sürdürüyor.

ŞIRNAKLI ÇOCUKLAR: BU BAYRAMDA HURŞİT AĞABEYİMİZ YOK

Jin Haber Ajansı'nın (JINHA) haberine göre; DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter'in bulunmasını isteyen Şırnaklı çocuklar şunu söylüyor: "Biz bayramı kutluyoruz. Ama bu bayramda Hurşit ağabeyimiz yok biz istiyoruz ki her bayram olduğu gibi bu bayram da öpüp şekerlemelerimizi alalım." 

10 yaşındaki Nesrin Külter, buruk geçirdiği bayramı şu sözlerle ifade ediyor: "Sabah erken saatlerde uyandım kıyafetlerimi giydim. Ama bir eksiklik hissettim kendimde amcam Hurşit yoktu. Benim amcam 43 gündür kayıp. Tek isteğim onu tekrar görmek. Ben biliyorum amcama bir şey olmamış ama devlet gizliyor. Amcam evde kalmak istediği için bu hale getirildi. Bu bayram elini öpemedim ama gelecek bayram tekrar elini öpmek için dua ediyorum."


Fotoğraf: JINHA

[27 Mayıs’tan bu yana akıbeti bilinmeyen Hurşit Külter ile ilgili yaşananları gün gün buradan inceleyebilirsiniz.]

Son Güncelleme: 08.07.2016 09:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.