3 Bakan oğlu ve Ali Ağaoğlu gözaltında

Fatih Belediye Başkanı ile Halk Bankası Genel Müdürü de alındı…

3 Bakan oğlu ve Ali Ağaoğlu gözaltında

İstanbul'da düzenlenen yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda aralarında Ali Ağaoğlu ve üç Bakan çocuğunun da bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı.

İstanbul polisi, yaklaşık bir yıl süren teknik ve fiziki takip sonrası bu sabah düğmeye basarak büyük bir yolsuzluk ve rüşvet operasyonu başlattı.

Operasyonda iş adamları Ali Ağaoğlu, sanatçı Ebru Gündeş’in eşi Reza Zerrab’ın yanı sıra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan da gözaltına alındı.

3 Bakan çocuğunun da gözaltına alındığı ortaya çıktı. Bu isimler Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, İçişleri Bakanı Muammer Gülerin oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kağan Çağlayan.

Gelişmeler üzerine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile katılacağı; Gölbaşı Eğitim ve Sosyal Tesisi’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilmesine ilişkin protokolün imza törenini iptal etti. Bu sabah saat 09.45’te Ekonomi Bakanlığı’nda yapılması planlanan törene Başkanı Cemil Çiçek de katılacaktı.

Öte yandan Ağaoğlu Grup CEO'su Hasan Rahvalı, Ali Ağaoğlu'nun gözaltında olduğu iddiaları üzerine "Gözaltında değil. Bilgi alınması amacıyla emniyete davet edildi" dedi.

22 kişinin kamu ihalelerine fesat karıştırmak ve rüşvet suçlamasıyla gözaltına alındığı bildirilirken toplamda 18 adrese baskın yapıldığı ve gözaltına alınanların İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi'ne götürüldüğü öğrenildi.

İŞTE SUÇLAMALAR

1 yıldır devam eden bir fiziki ve teknik takip süreci sonunda başlatılan soruşturmada Rıza Sarraf’ın sahte belgeler ve hayali ihracat gibi yöntemlere şüpheli para transferleri ve bakanların oğulları üzerinden Türk vatandaşlığı olmayan kişilere rüşvetle vatandaşlık verilmesini temin etme; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu üzerinden rüşvet vererek ve bakanlığın yetkilerini kullanarak imar usulsüzlükleri, rant yolsuzlukları, yerel yönetimlerin imara açmadığı arazilerin rüşvetle bakanlık üzerinden illegal olarak imara açılması; Fatih Belediyesinin sit alanındaki arazilerin bakanlığın gücünü kullanarak illegal olarak imar ve inşaata açılması; Marmaray projesine ciddi zarar vereceği halde rüşvet karşılığında bazı arsalara imar ve inşaat izni vermek gibi suçlamalar bulunuyor. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2013, 09:20
YORUM EKLE