Online alışverişlerde 'yüz tanıma' ile ödeme dönemi!

Online alışveriş kapıda ödeme siteleri de hızla yayılıyor

Online alışverişlerde 'yüz tanıma' ile ödeme dönemi!

Mastercard internetten alışverişlerde ödemeyi onaylamak için kullanılacak bir yüz tanıma programı uygulamasını test ediyor.

Teste katılan kullanıcılar tıpkı "selfie" çeker gibi telefonlarını yüzlerine kaldırıyorlar ve bu şekilde internetten satın aldıkları ürünün ödemesini onaylamış oluyorlar.

CNN'e konuşan şirketin güvenlik uzmanı Ajay Bhalla "Selfie'leri seven yeni nesil bence bu uygulamayı da çok sevecek" diyor. BBC'ye konuşan başka bir uzman ise yüz tanıma sisteminin fazladan güvenlik önlemleriyle kullanılması gerektiğini belirtiyor.

GOOGLE DAHA AZ GÜVENLİ OLDUĞUNU KABUL ETMİŞTİ

Google da yüz tanıma sisteminin telefona çizilen bir şekilden ya da bir PİN kodundan ve şifreden daha az güvenli olduğunu kabul etmişti. Mastercard uygulaması ise bu özelliği kullananlardan gerçekten insan olduklarına kanıt olarak göz kırpmalarını istiyor. Ancak bu özellik de geçmişte atlatılmıştı.

Pen Test Partners'ta güvenlik araştırmacısı olarak çalışan Ken Munro "İnsanlar fotoğraf çekerek onlardan bir animasyon yaptılar, fotoğrafların üzerine gözkapağı çizdiler (ve oynattılar) O zamandan bu yana biyometrik gelişti ama henüz o noktada değiller" diyor.

Mastercard yüz tanıma sistemini SecureCode'a bir alternatif olarak geliştiriyor. SecureCode internetten alışveriş yapanlara para ödemeyi onaylamak için bir şifre soruyor. Şirket geçen sene bu teknolojinin 3 milyar işlemde kullanıldığını belirtiliyor.

"EK GÜVENLİKLE KULLANILMALI"

Mart ayında Çinli alışveriş sitesi Alibaba bir yüz tanıma sistemini tanıttı ama henüz piyasaya sürmedi. Mastercard'ın denemesi ise ABD'de 500 kişi arasında yapılıyor.

Munro ilave güvenlik önlemlerinin gerekliliğini şu şekilde açıklıyor: "Normal bir şifre kaybolduğunda, unutulduğunda ya da bir şekilde geçersiz olduğunda, basitçe değiştirebilirsiniz. Yüz tanıma verileriniz çalınırsa ne yapacaksınız? Yüzünüzü değiştiremezsiniz" (Kaynak: superhaber.tv)

EN UCUZ ONLİNE ALIŞVERİŞ KAPIDA ÖDEME SİTELERİ YAYILIYOR


Bu arada internetten online alışverişler konusunda güven sorunu yaşayan, kredi kartı bilgileriyle işlem yapmaktan çekinen kişiler online alışveriş kapıda ödeme alışveriş sitelerini tercih ediyorlar, bu siteler aynı zamanda ucuz alışveriş imkanı da sağlıyor.

ONLİNE AL KAPIDA ÖDE İÇİN RAHAT ETSİN

Online alışveriş kapıda ödeme sitelerinde kişi ürünü satın alıyor ödemesini kapıda teslim esnasında kargo firmasına yapıyor. Bu şekilde hem tüketiciler rahat etmiş oluyor hem de online site sahipleri satışlarını arttırabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 13:23
YORUM EKLE