25 Kasım 2015 Çarşamba 02:19
Kredi Notu Sorgulama Seçenekleri

Kredi notu, uzun yıllardan bu yana bankaların kredi verirken dikkate aldığı önemli bir referans notu olmaktadır. Yani bir kişinin bankayla çalışma düzenine göre belirlenen bir puan derecesi olmaktadır. Bir kişi banka ile düzenli iş yapmakta ise, ödemelerini aksatmıyor ise bu kişinin kredi notu yüksek olmaktadır. Fakat bir kişi çok düzensiz çalışıyor, belirli bir geliri yok, ödemeleri hep geciktiriyor ise bu kişinin kredi notu her yaptığı düzensizlikte düşmektedir. Bu nedenle banka kredisinin düşmemesi için oldukça düzenli çalışmak gerekmektedir. Kredi notunu sorgulamak için ise birkaç yöntem kullanılmaktadır. Kredi kayıt bürosu tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün bireylerin kredi bilgileri kayır altına alınmaktadır.

Kredi Notu Sorgulama


Kredi kayıt bürosu tarafından kaydedilen bilgiler ile oluşturulan kredi puanı, cep telefonundan mobil uygulamalar sayesinde öğrenmek mümkün olabilmektedir. Tabi bu işlem çok kolay olmamakta, biraz uğraş gerektiren işler olmaktadır. Bunun dışında gereken internet sitelerine üye olarak öğrenmek de mümkün olmaktadır. Kredi notu sorgulama işlemleri de biraz vakit almakta ama sonucunda kredi notu öğrenilmektedir. Kredi notu, günümüzde bankalar için bir numaralı araştırma ve referans olmaktadır. Bir kişiye güvenerek kredi verme işlemini uygulaması için o kişinin kredi notuna bakması yeterli olmaktadır. Bir kişinin kredi notu, o kişinin geçmişte yaptığı banka çalışmalarına göre değerlendirilmektedir. Kredi notu sayesinde o kişinin geçmişte bankalarla ne gibi ilişkiler kurduğunu görebilmek mümkün olmaktadır.

Kredi Notu Öğrenme


Bir kişi kredi notunu öğrenerek, ileride ihtiyaç duyulacak herhangi bir krediyi alabilmek adına bu notu yükseltmeye yönelik davranışlar içerisinde bulunabilir. Yani, kredi notu düşük ise ödemelerini düzene sokarak bu kredi notunu yükseltme çabası içine girebilir, bu da o kişinin ihtiyaç anında kredi başvurusu yaptığı zaman sonucun olumlu olma ihtimalini artıracaktır. Bu nedenle kredi notunu öğrenmenin kişiye yararı olmaktadır. Örneğin acil ihtiyaç durumunda kişi kredi başvurusunda bulunduğu zaman bu kişi kredi notunu yükselttiği için daha kısa sürede kredi çıkma durumu olmaktadır. Kredi notu öğrenme işlemi de bu nedenle iyi bir durum olmaktadır.

Son Güncelleme: 25.11.2015 02:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.