14 Ekim 2015 Çarşamba 17:44
Havacılık Haberlerinin Tek Adresi

Haberler, hangi sektör ya da konuda yazılırsa yazılsın belli başlı kurallar çerçevesinde yazılması gerekir. Doğru haberi izleyiciye doğru şekilde nakletmek en önemli özelliktir. İzleyiciye aktarılan haber, yorum katılmadan açıklanmalıdır ki, tarafsız bir yayın yapılmış olsun.

Havacılık Haberleri Yazımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Havacılık haberleri yazımında dikkat edilmesi gereken temel hususları 5 ana madde içerisinde açıklamak mümkündür. Bu 5 temel unsur;

  • Havacılık haberleri bütünlüğü ve zamanı,
  • Havacılık haberleri fiil bütünlüğü,
  • Havacılık haberleri yer, tarih, saat bildirimi,
  • Havacılık haberleri içerisindeki sayılar ve unvanlar,
  • Havacılık haberleri içerisindeki sıfat kullanımıdır.

Yukarıda bahsi geçen unsurlar, havacılık haberlerinin yazımında dikkate alınması gereken en temel unsurlardır. Bu unsurların yanında dikkat edilmesi gereken diğer faktörler de mevcuttur. Havacılık haberleri yazımında kullanılması gereken dil oldukça önem taşır. Havacılık haberleri yazım dilinde aranan özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Sadelik
  • Kesinlik
  • Açıklık

Bir havacılık haberleri yazımında bu hususlar ön planda yer alır. Yazılan haberin dili izleyiciye doğru şekilde aktarılması açısında büyük önem taşır. Sade, kesin ve açık cümlelerle ifade edilen bir havacılık haberi, izleyiciye doğru ve net bir şekilde aktarılmış olur. Bu temel unsurların dikkate alınarak yazıldığı havacılık haberleri, diğer haber yazım kurallarına da dikkat edilerek yazılır. Haberin yapısı, haber girişleri, haber fiilleri, haberin kurgusu, haberin protokolü, haberin başlıkları gibi birçok etken, havacılık haberleri yazımını doğrudan etkileyen faktörlerdir. Habere ait olan başlıklar seçildikten sonra haber girişi ve haber kurgusu tasarlanır. Kuralına uygun olarak yazılan haberler, izleyiciye en doğru bilgiyi vererek amacına ulaşmış olur. Haberin sadeliği, anlaşılır olması açısından da önem taşır.

Havacılık haberleri yazım dilinde taraf belirtmemek adına yorum yapmaktan da kaçınılmalıdır. İyi ya da kötü yorum yapmak, izleyiciye tarafsız bir haber sunulduğu izlemi vermez. Haberin net, sade ve tarafsız bir dille izleyiciye aktarılması gerekir. Bu şekilde izleyici, bilgiyi en doğru şekilde almış olur.

Havacılık haberleri yazımında tüm bu hususlar dikkate alınarak haber yazılırsa doğru, gerçekçi, net ve tarafsız haberler aktarmak mümkün olur. Detaylı bilgi almak için http://airlinehaber.com  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Son Güncelleme: 14.10.2015 17:45
Anahtar Kelimeler:
Havacılık Haberleri
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
havacı 2015-10-15 13:29:57

en iyi havacılık sitesi