‘Özel okullar kamulaştırılsın, dershaneler kapatılsın!’

Liseliler sokağa çıktı…

‘Özel okullar kamulaştırılsın, dershaneler kapatılsın!’

Fransa’da liseliler sokakları doldururken, Şili’de öğrenciler parasız eğitim için ülkeyi sallarken, İspanya’da, İngiltere’de dünyanın her yerinde gençlik kendi sorunları için ayağa kalkarken dershanelere mahkum hale getirilen Türkiye’deki liseliler de sokakla buluştu.

 

Kendilerini ‘Dev-Lis’ olarak adlandıran Devrimci Liseliler, ‘Özel okullar kamulaştırılsın, dershaneler kapatılsın’ talebiyle Mersin, Bursa ve Ankara’nın yanında İstanbul’da da İstiklal Caddesi’nde kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Türkiye’de herkesin eşit eğitim hakkına sahip olmadığını vurgulayarak özel okulların kamulaştırılmasını, dershanelerin kapatılmasını isteyen Devrimci Liseliler, Galatasaray Lisesi önünde toplanarak Taksim Tramvay Durağı’na yürüdü.

 

Davul eşliğinde “Nükleer öldürür, sınavlar süründürür”, “Sınavlara inat yaşasın hayat”, “Sınavlar kalksın, yaşama zaman kalsın”, “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim”, “Tek ses, tek yumruk, Dev-Lis geliyor” sloganlarının atıldığı yürüyüş sırasında Çav Bella Marşı söylendi.

 

Taksim Tramvay Durağı’nda sonlanan yürüyüşün ardından, Dev-Lis’li gençler adına açıklamayı okuyan Birçe Kızgır, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ndeki; ‘Herkes eğitim hakkına sahiptir. Eğitim, ilk ve temel eğitim aşamasında parasızdır. İlköğretim zorunludur. Teknik ve mesleki eğitim herkese açıktır. Yüksek öğretim yeteneklerine göre herkese tam bir eşitlikle açık olmalıdır’ ifadelerini hatırlattı.

 

Türkiye’de herkesin eğitim hakkına sahip olmadığına dikkat çeken Kızgır, “Eğer bir özel okulda eğitim görmüyorsanız, özel okulda okuyan bir öğrenciye kıyasla onlarca adım geridesiniz demektir” şeklinde konuştu.

 

Özel ilköğretim okullarında yabancı dil eğitimine birinci sınıfta başlanırken devlet okullarında dördüncü sınıfta başlandığını dile getiren Kızgır, “Özel okullara her türlü imkanın sağlandığı, ancak devlet okullarının, tabiri caizse ‘allaha emanet’ olduğu bir ülkede, hele bir de özel okullarda okuyan öğrenci payı yüzde 9.5 iken özel okulların devletten aldığı bütçe yüzde 45 ise bu ülkede herkese eğitim hakkından bahsedilemez” dedi.

 

Eğitimin, ilk ve temel eğitim aşamasında parasız olması meselesinin ise ilköğretim okullarında alınan kayıt, pul, katkı paralarıyla çiğnenip gittiğini, hatırı sayılır bir öğrenci sayısının okullarında olması gerekirken, tarlalarda, sokaklarda çalışmak zorunda bırakıldığını sözlerine ekleyen Kızgır, “Bütün bir eğitim hakkı maddesinin yüzde 90’ı çiğnenmişken bu ülkede Yükseköğretim Kurumları’nın herkese tam bir eşitlikle açık olmasını beklemek biraz hayalcilik olsa gerek” ifadelerini kullandı.

 

Kızgır şöyle konuştu: “İşte bu yüzden öfkeliyiz. İşte bu yüzden son sesimizle haykırıyoruz sokaklarda. Eğitim hakkımızı alana dek bu sokakları bırakmayacağımızı tekrar ediyoruz. Bizler yüzde 99’uz, New York’ta Wall Street işgalcileri, İngiltere’de Londra Borsası işgalcileri, İspanya’da öfkeliler hareketiyiz. Eğitim hakkımız gözlerimizin önünde halkın yüzde 1’ine para karşılığı satılırken, bizler asla susmayacağız. Hakkımızı sonuna kadar arayacak, sokakları terk etmeyeceğiz. Özel okullar kamulaştırılmadıkça, dersaneler kapatılıp eğitim tam anlamıyla herkese eşit ve adil dağıtılmadıkça sokağın sesi susmayacaktır.”

 

Gençler eylemin ardından, iki yıldır Tekirdağ F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu bulunan SDP üyesi Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç’ın, 20 Aralık'ta Beşiktaş Adliyesi'nde hakim karşısına çıkacağını hatırlatarak kamuoyunu destek için adliye önüne çağırdı. (Kaynak ETHA)


YORUM EKLE