Gençliğe Hitabe de kalkıyor

Değişiklikler devam ediyor...

Gençliğe Hitabe de kalkıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), kanun hükmünde kararnameyle (KHK) Teşkilat Yasası’ndan by-pass ettiği “Atatürk ilke ve ilkelerine bağlı yurttaş yetiştirme amacı” özel okullara da yansıdı. MEB Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan yönetmelik taslağında pek çok yeni düzenleme yer alıyor.

Eğitim’deki otoriter düzenlemelerin yavaş yavaş kalkıyor olması yeterli bulunmasa da olumlu bir adım olarak değerlendiriliyor. Eğitim-Sen İstanbul 7 nolu Şube Başkanı Emin Ekinci geçtiğimiz günlerde Milli Güvenlik dersinin kısmen kaldırılıyor olaması üzerine yaptığı açıklamada bunun olumlu ancak yetersiz olduğunu belirterek 'öğrenci andı'nın kaldırılması ayrıca, ders kitaplarındaki ayrımcı, ırkçı, cinsiyetçi söylem ve yanlış bilgilerin de ayıklanması gerektiğini söylemişti.


Mahmut Lıcalı'nın Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan haberi şöyle:


Özel okullarda 'Atatürk’ düzenlemesi

Özel okulların amaçları arasında yer alan “Öğrencileri Atatürk inkılâp ve ilkelerine ve anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmektir” ifadesi çıkarıldı.


Atatürk köşesine by-pass

Özel okullardaki Atatürk köşesinin ayrıntılı olarak düzenlenmesine ilişkin hükümlerin tamamı çıkarılırken, Atatürk köşesinin kurumların girişinde temiz, düzenli ve kolayca görülebilecek en uygun yerde oluşturulması öngörüldü. Mevcut yönetmelikte, özel ilköğretim okullarında Atatürk köşelerinin okul binasının girişinde uygun bir yerde, temiz, düzenli, Atatürk’ün hayatını, inkılâplarını yansıtacak ve anlamlı bir kompozisyon oluşturacak şekilde düzenlenmesi hükmü yer alıyor.


Gençliğe Hitabe kalkıyor


Özel ortaöğretim okullarındaki Atatürk köşelerinden Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sinin kaldırılmasını öngörüyor. Mevcut yönetmelikte özel ortaöğretim okullarında Atatürk köşesinin zeminden yüksekte olması, Atatürk büstü veya maskının konulması, Atatürk’ün fotoğrafı, Türk bayrağı, İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sinin uygun biçimde asılması, madalyon, gravür, Atatürk’ün eğitimle ilgili sözlerine yer verilmesine ilişkin hükümler bulunurken, taslakta bu hükümlerin tamamı çıkarılıyor.


Yabancı okul adlarına vize

Özel öğretim kurumlarına verilecek adların “Türkçe olması” şartı kaldırıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 01:11
YORUM EKLE