Facebook'tan Taksim’e

Liseli öğrenciler, YGS ve şifre iddialarını protesto etti.

İnternet ortamında sözleşerek Beyoğlu'nda bir araya gelen liseli öğrenciler, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve şifre iddialarını protesto etti. 

İnternet ortamında sözleşerek Beyoğlu'nda bir araya gelen liseli öğrenciler, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve şifre iddialarını protesto etti. İstiklal Caddesi üzerinde sloganlar atarak yürüyen öğrenciler, ÖSYM Başkanını istifaya davet etti. Taksim meydanında basın açıklaması yapan öğrenciler olaysız dağıldı.

YGS'deki şifre iddiaları üzerine Facebook'ta örgütlenerek Taksim'de buluşan yaklaşık bin öğrenci, ÖSYM'yi protesto etti. Galatasaray Lisesi ve İstiklal Caddesi'nin çeşitli yerlerinde toplanan öğrenciler yürüyüşe geçti. Balo Sokak girişinde birleşen yaklaşık bin öğrenci Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. 'Parasız sınavsız eğitim' , 'Eğitim sisteminiz batsın ÖSYM altında kalsın' , 'Eşitlik adalet özgürlük istiyoruz' yazılı pankartlar ile ÖSYM'yi protesto eden dövizler taşıyan grup yürüyüş boyunca 'Parasız eğitim istiyoruz' , 'ÖSYM bizi de gör', 'ÖSYM sınavı al başına çal' , 'Eğitim hakkımız engellenemez' , 'YGS'nin şifresi AKP'nin elinde' , 'Öğrenciyiz haklıyız kazanacağız' şeklinde sloganlar attı. Yer yer oturma eylemi yapan öğrenciler Taksim meydanına geldi.

Grup adına bir açıklama yapan Berkin Dereli, ÖSYM Başkanı Ali Demir'e hitaben yaptığı konuşmasında, "Bu eylemi gerçekleştirmemizin amacı ne yapılmış olan YGS'yi iptal ettirmek, ne de halkımızı zor duruma düşürmektir." dedi. YGS ile ilgili her gün yeni bir skandalın ortaya çıktığını öne süren Dereli, "KPSS'de yaşanan kopya skandalının ardından çok geçmeden bir skandal da YGS sınavında yaşanmıştır. Sınav için yoğun güvenlik önlemi alınıp adayların teker teker aranmasına ve salonlarda kontrol edilmesine rağmen yine aynı senaryo yine aynı tablo ile karşı karşıya bulunmaktayız. ÖSYM kurumunun en önemli görevi halkın ve sınava giren öğrencilerin güvenini boşa çıkarmamaktır. Bizlerin sizlerden en büyük beklentisi buydu. Fakat beklentilerimizin karşılığını veremediler. Bunca öğrencinin ve velinin güvenini boşa çıkardınız. Sayın Ali Demir'i yaşattığı güvensizlikten dolayı istifaya davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

Grup basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atarak olaysız dağıldı. Taksim meydanındaki basın açıklaması sırasında polisin havadan ve karadan geniş güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

(Videosu aşağıda)


YORUM EKLE