Zonguldak'taki KYK Yurdu'nda 4 günde 2 kişi kaçırıldı

Zonguldak'ta 1600 öğrencinin kaldığı KYK 2 öğrencinin kaçırılması üzerine öğrenciler eylem yaptı

Zonguldak'taki KYK Yurdu'nda 4 günde 2 kişi kaçırıldı

Zonguldak'taki Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ) eğitim gören 1600 öğrencinin kaldığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda 4 gün içinde 2 öğrencinin kaçırıldığını söyleyen öğrenciler yurda girmeme eylemi yaptı.

Kozlu İlçesi'nde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait bu yıl açılan Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda geçen Cuma bir öğrenci otomobile bindirilerek kaçırıldı.

Polisin bir gün sonra yakaladığı şüpheli, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı.

Yurtta dün akşam saatlerinde bir öğrencinin daha otomobille kaçırıldığının duyulması üzerine öğrenciler yurdu boşalttı. 4 günde 2 öğrencinin kaçırıldığını ve yurdun bulunduğu mahallenin tenha olmasından dolayı can güvenliklerinin olmadığını söyleyen 250 kadar öğrenci, alkışlarla tempo tutarak ve ve slogan atarak eylem yaptı. 2 öğrenci, kalabalıkta baygınlık geçirdi. Fenalaşan öğrencilere sağlık ekipleri müdahalede bulundu.

'CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK' 

Öğrencilerden Büşra Serçeoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada yurtta ve çevresinde güvenli olmadıklarını, yetkililerin de bu sorunu görmezden geldiğini söyledi. Yurtta kalan öğrencilerin korku içinde olduklarını ifade eden Serçeoğlu, şöyle konuştu: "Can güvenliğimiz yok burada. Her zaman olduğu gibi kadın suçlu bulundu. Yurt müdürümüz 'Acaba ne yaptı da kız kaçırıldı?' dedi. Görevliler üzerine düşeni yapmadı. Şimdi de polisler 'biz sizin için buradayız' diyorlar. Bir haftada iki kız kaçırıldı. Bu yol hiç tekin değil. Yurt önüne saat başı araç gelecek dediler ama hiçbiri yapılmadı. Bizim bu yurtta can güvenliğimiz yok." Sena Temizyürek ise yurdun çevresindeki inşaatta kalan işçilerin kendilerini taciz ettiğini ifade ederek, "Yolda yürürken önümü kestiler. İki tane adam alkol almışlar önümü kesiyor. Yurt yönetiminin bunlardan hiç haberi yok" dedi.

YURT MÜDÜRÜ İKNA EDEMEDİ

Yurt önüne gelen Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürü Hayri Bulazar öğrencileri sakinleştiremedi. Öğrenciler, Bulazar'a da tepki göstererek sorunları çözülene kadar yurtta eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Bulazar, ikinci kaçırma olayının olmadığını, ilk olayla ilgili de emniyetin soruşturmayı sürdürdüğünü ifade etti. Kendi içlerinde de soruşturmanın devam ettiğini anlatan Bulazar, "Anlatıldığı gibi kız kaçırma olayı değil. Erkek arkadaşı olduğunu öğrendik. Biz çocuklarımızın en iyi, en güvenli şekilde kalmaları için çalışıyoruz. Yurdun eksiklikleri olabilir. Bunları konuşarak çözmeye çalışıyoruz" dedi.

EMNİYET MÜDÜRÜ İKNA ETTİ

İkinci kaçırma olayının olmadığını değerlendirdiklerini söyleyen İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Avcı polis aracının hoparlöründen öğrencilere seslenerek eylemi bitirmelerini, konuşarak bütün sorunları çözebileceklerini ifade etti.

Öğrenciler ise Avcı'nın talebini ıslık ve alkışlarla protesto ederek eylemlerini sürdürdü. Ardından yurt önüne gelen İl Emniyet Müdürü Osman Ak, öğrencilerin bir kısmıyla yurt içinde görüşme yaptı.

Öğrencilerin taleplerini dinleyen Ak, yurdun önüne ekip aracı ve 4 polisin yerleştirilmesi talimatını verdi. Bir süre daha dışarıda beklemeyi sürdüren öğrenciler, yaklaşık 4 saat süren eylemlerini sonlandırarak odalarına geçti.

YURT MÜDÜRÜ’NDEN AÇIKLAMA

Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürü Hayri Bulazar, kız öğrencilerin gece gerçekleştirdiği eylemin ardından makamında basın açıklaması yaptı.

Bu yıl açılan 1600 kişilik kız yurdunda 1400 öğrencinin kaldığını söyleyen Bulazar, Cuma günü yaşandığı iddia edilen kız kaçırma olayını anlattı. Bulazar, şöyle dedi:

"Cuma günü gece 01.00 sıralarında dışarıdan bir kız öğrencimizin arkadaşı olduğunu söyleyen bir şahıs gelir ve yurdun kapısına içkili dayanır. Kız öğrencinin yakını, akrabası olduğunu söyler. Telefon ettiğini, rahatsız olduğunu kendisine söylediğini belirterek onu götürmek ister. Güvenlikçimiz buna müsaade etmez. Güvenlik görevlisi ile tartışır ve tartaklar. Kız öğrenci de hazır, inmiş ve onu alır gider. Kesinlikle kaçırma söz konusu değildir. Zorlama olmamıştır. Bağırma çağırma yoktur. Birlikte gitmişler. Güvenlikçimiz de 155'i arayarak aracın plakasını verir ve polis aracı yakalar. Olay savcılığa intikal etmiş durumdadır."

(Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2016, 14:17
YORUM EKLE