26 Haziran 2016 Pazar 12:20
'Sınıf başkanı' yerine 'eşbaşkan' seçen öğretmenin meslekten ihracı istendi

Eğitim çalışanı 650 kişi hakkında soruşturmanın açıldığı Urfa’da, Bozova ilçesi Atatürk Ortaokulu'nda 5 yıldır görev yapan 11 yıllık Fen Bilgisi öğretmeni Bekir Surücü hakkında meslekten men istemiyle soruşturma başlatıldı.

Sınıf öğretmenliği yaptığı şubede sınıf başkanı ve başkan yardımcısı seçmek yerine "Başkan" ve "Eşbaşkan" seçtiği, seçtiklerini ise her hafta değiştirdiği, böylelikle eğitim yerine "politik faaliyet yürüttüğü" gerekçesi ve facebook paylaşımları nedeni ile 28 Ocak'ta gözaltına alınıp tutuklanan Sürücü, 26 Şubat'ta çıkarıldığı mahkeme tarafından tahliye edilse de İl Milli Eğitim Müdürlüğü, hakkında soruşturma başlattı.

Bir aylık cezaevi sürecinde Urfa E Tipi, İskenderun T Tipi ve İskenderun M Tipi cezaevlerinde gezdirilen Sürücü, 5 Mayıs 2016'da Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, "Örgüt propagandası" yapmak iddiası ile 1 yıl hapis cezası verilerek, hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

Adli kıskaca alınan Sürücü, verilen cezanın ardından "Türk milletini, Cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılama" ve "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" iddiaları ile yeni soruşturmalara tabi tutuldu.

Bu iddialardan beraat eden Sürücü, bu sefer de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kıskacına alındı.

Müdürlüğün gönderdiği müfettişlerin incelemesi sonucunda 11 yıllık Fen Bilgisi öğretmeni olan ve hakkında daha önce hiçbir soruşturma yürütülmeyen Sürücü'nün meslekten ihraç edilmesi istemi ile Bakanlık Yüksek Disiplin Kurulu'na 18 sayfalık rapor yazdığı öğrenildi. (DİHA)

Son Güncelleme: 26.06.2016 14:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.