Polis üniversite öğrencisini rahat bırakmıyor

Çalıştığı işyerleri sürekli uyarılıyor

Polis üniversite öğrencisini rahat bırakmıyor

Meral Geylani / Demokrat Haber

Diyarbakırİlknur Ünal Sakarya Üniversitesi psikolojik danışmanlık ve rehberlik ikinci sınıf öğrencisi. Devlet bursu alamadığı için okul döneminde part time yaz tatilinde de sürekli olarak Antalya'da çalışıyor. Kendisi ile ilgili ilk haberi geçen yıl paylaşmıştım. İlknur'a geçen yıl 2014 yılında, Abdullah Öcalan’ın tutuklanarak Türkiye’ye getirilmesinin yıldönümü olan 15 Şubat'ta düzenlenen protestolara ve 1 Mart'ta HDP'ye yapılan saldırıları kınama amacı ile yapılan basın açıklaması ve yürüyüşe katıldığı gerekçesiyle davalar açılmıştı. Şu an İlknur'un, kınama yürüyüşlerine ve basın açıklamalarına katılması nedeni ile ağır ceza mahkemesinde sürekli ertelenen dört davası bulunmakta.

Sivil polislerin davalar nedeniyle kendisini takip ettiklerini belirten İlknur, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sivil polislerin babasının iş yerine giderek kendisinin eylemlere katıldığını söylediklerini ve şikayette bulunduklarını 'İlknur ne yapacaksa okulunu bitirip yapsın’ uyarısında bulunduklarını söyledi. Ayrıca sivil polislerin babasına ellerinde bir paket çikolata ile geldiklerini bunun babasını sinirlendirdiğini, annesinin kendisini polislerin alacağını düşünerek korktuğunu belirtti. En son babasının sivil polislere "Kızım 23 yaşında ve kendi kararlarını kendisi verir" dedikten sonra bir daha geri gelmediklerini de aktardı. Üniversiteye gittiği Sakarya'da da sivil polislerin kendisi yokken eve geldiklerini ve arkadaşları ile kendisi hakkında konuştuklarını söyleyen İlknur bu takipleri okumak isteyen bir öğrenciye yapılan taciz ve baskı olarak gördüğünü belirtti. Amaçlarının kendisini ürküterek okumasına engel olmak istediklerini ekledi.

Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi Antalya'da turistik bir otelde servis bölümünde çalıştığını söyleyen İlknur, sivil polislerin babasının iş yerinden sonra kendisini çalıştığı yerlerine gelerek iş verene şikayet ettiklerini belirtti . İlknur işyerindeki olayı şöyle aktardı:

"Geçen sene çalıştığım otelde bir gün bu halkın kaderine hem ağlıyor hem çalışıyordum, müdür geldi ve neden ağlıyorsun dedi. Boş verin dedim, ısrar edince konuştum; biz hep ölmek zorunda mıyız buradaki insanlar hayatlarını yaşıyor bizim annelerimiz zılgıtlarla kınalarla her gün evlatlarını toprağa veriyorlar Türkiye halkı niye bu kadar kör dedim. Bana sarıldı ve bir şey söyleyeceğim ama moralin bozulmasın dedi. Geçen hafta polisler oteli telefon ile aradı "personeliniz terörist, böyleleriyle çalışmayın dediler". Ben de polislere 'İlknur gayet güzel çalışıyor neden ideolojisinden dolayı çıkartayım ki dedim' diye aktardı .O zaman bir hafta boyunca yemekhanedeki nefret dolu bakışların nedenini anladım TV’de bayrak indiren provakatörler vardı ve otel çalışanları bana doğru bakarak 'bunları asacaksın' diyorlardı. Ben iki gün sonra kendi isteğimle müdüre teşekkür ederek işten ayrıldım".

Kendisini hala sivil polislerin takip ettiğini belirten İlknur, bugün de benzeri bir olayı yaşadığını söyledi. "Çalıştığım otelin güvenlik amiri yanında iki güvenlik personeli ile gelip 'İlknur Ünal sen misin?' diye sordular ve evet dedim. 'Nerelisin dedi?' , ‘Diyarbakır’ dedim. Güvenlik amiri 'İlknur az önce sivil polisler geldi ve senin sorun çıkarttığını ve otelimizde sorun çıkartıp çıkartmadığını da sordular ve mümkünse onu işten çıkarın dediler' dedi. Güvenlik amiri 'basın açıklamasına katılmışsın' dedi. Ben de evet Suruç katliamı için üç gün Cumhuriyet meydanında katledilenler anıldı oraya gittim dedim. Ayrıca çalışmam bir sorun yaratıyorsa çıkarım çalışmak isteyene iş çok dedim. Amir 'Hayır İlknur hanım sorun yok ben sizi ve üslubunuzu merak ettim, böyle HDP'lilere saygı duyarız' diye belirtti.

İlknur Ünal geçen yıl Lice'deki katliam için kınama eylemlerine ve basın açıklamalarına katıldığını bu yılda geçen pazartesi gerçekleşen Suruç Katliamı için yapılan anmaya katıldığını ve bunun polise rahatsızlık verdiğinin altını çizdi. "Katliamcılar, katiller serbest bir şekilde dolaşırken, biz bu ülkenin asıl sahipleri emekçileri nasıl böyle keyfi sorgulamalara maruz kalabiliyoruz" diyen İlknur son işyerinden de ayrılacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 12:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 3 yıl Önce

İlknur ünal benim akrabam sonuna kadar onun yanındayım İlknur sahipsiz değil elimden gelen tüm desteği sunmaya hazırım

Ahmet
Ahmet - 3 yıl Önce

İlknur ünal benim akrabam sonuna kadar destek vermeye hazirim İlknur sahipsiz değil

ASİKRAL49
ASİKRAL49 - 3 yıl Önce

yalniz degilsin

yekta han
yekta han - 3 yıl Önce

İlknur ünal yalnız değil sonuna kadar yanındayım

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

o sivillerin Allah belasini versin