Gökçeada'ya Rum ortaokulu

Rum toplumu Gökçeada'da ilkokulun ardından ortaokul açacak

Gökçeada'ya Rum ortaokulu

Rum toplumu elli yıl aradan sonra Gökçeada'da ilkokul açmıştı. Ankara’nın iki yıl önce verdiği karar doğrultusunda Rum toplumuna yarım yüzyıllık aradan sonra eğitim hakkı tanındı. Rum ilkokulu geçen yıl dört öğrenciyle Zeytinliköy’deki binasında eğitime başlamıştı. Önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde ise Tepeköy’de ortaokul açılacak. Eylül ayında ilk zilin çalacağı okul Rum vakfına ait bir binada hizmete girecek.

Vercihan Ziflioğlu'nun Al Jazeera’de yer alan haberine göre Vakıflar Genel Müdürlüğü-Azınlık Vakıfları Temsilcisi ve RUMVADER (Rum Vakıfları Derneği) Başkanı Laki Vingas, daha çok eski Gökçeadalı Rumların adaya gideceğini söyledi. Vingas'ın verdiği bilgiye göre başta Yunanistan'da olmak üzere tüm dünyada yaklaşık 15 bin Gökçeadalı Rum var.

Ortaokul olarak açılması planlanan tarihi Rum okulu binası, Tepeköy Muhtarlığı ve kaymakamlığın mülkiyetinde. Binanın tahsisi konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını belirten Vingas, aksine büyük destek gördüklerini söyledi.

Peki milliyetçi kesim bu dönüşleri nasıl karşılıyor herhangi bir tepki sözkonusu mu?

Vingas: Öncelikle söylemek isterim ki öyle çok sayıda Rum adaya gelmiyor, gelenler Gökçeada kökenli Rumlar. Milliyetçi kesimle ilgili sorunuza gelince artık burası 10 yıl öncesi gibi değil. Adanın Belediye Başkanı MHP’li, kadrosunda Rum memurlar var. Tepeköy, Zeytinli ve Bademli köy muhtarları Rum. İhtiyar heyetlerinde yine Rumlar var. Adada her geçen yıl ortak yaşam algısı gelişiyor ve müspetleşiyor

Gökçeada’da 1964 yılına kadar kadar yaklaşık altı bin Rum yaşıyordu. Kıbrıs sorunu gerekçe gösterilerek 1964 yılında Rumlar Türkiye’den zorunlu olarak gönderildi. Pekçoğu giderken mülkiyetlerini arkada bırakmak zorunda kaldı. Süreç içerisinde araziler ve taşınmaz mülkler istimlak edildi.

Vingas, istimlak edilen taşınmazlarla ilgili davaların sürdüğüne dikkat çekti: Vakıflar Kanunu'nun geçici 11. Maddesi uyarınca halihazırda açılan davalar var. Adada evi ve arazisi olan Rumlar hâlâ var, son yıllarda özellikle ağustos aylarında Rumlar zaten adaya kendi evlerine geliyordu

Gökçeadalı Rumlarda geleceğe karşı bir umut oluştuğunu söyleyen Vingas eğitim hakkının yeniden tanınmasının önemli olduğunu fakat tek başına yeterli olmadığını söyledi. Eğer adada bir gelecek düşünüyorsak altyapı hazırlanmalı istihdam yaratılmalı. Devlet ve Rum toplumunun kanaat önderleri altyapıyı oluşumunu desteklemeli. Hayvancılık ve tarım geliştirilmeli.

İlkokulda sadece dört öğrenci bulunmasına karşın neden ortaokul açma kararı aldıkları yönündeki sorumuzu Vingas şu sözlerle cevapladı: Üç yüz yıllık eğitim mazisi olan bir adadan ve bu toprakların insanı olan Gökçeadalı Rumların eğitilme hakkından söz ediyoruz bu hakka müdahale etmemek lazım, bu doğal bir hak olarak görülmeli. İlkokulu bitirip 11 yaşına gelecek olan bir çocuğu ailesi nereye gönderecek, İstanbul’da büyük bir kültür şoku yaşar. Ortaokul eğitimde devamlılığın bir göstergesi olacak ve aileleri teşvik edecek.

Elli yıl aradan ve büyük mücadelelerden sonra ilkolulu açabilmenin ve faaliyete geçirmenin hiç de kolay bir adım olmadığını belirten Vingas: Evet adada okul açma kararı bizi son derece mutlu etti fakat bir yandan da ironik, yarım yüzyıl boyunca büyük bir mağduriyet yaşandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2014, 22:10
YORUM EKLE