05 Kasım 2013 Salı 16:01
 Ermenistan ve İsrailli öğrenciler Türkiye'ye geliyor

Türkiye tarafından yabancı uyruklu öğrencilere verilen kamu kaynaklı üniversite burslarına olan talebin artmasıyla birlikte ilginç bir detay da ortaya çıktı. Eğitim bursları kapsamında 2013’te Türkiye’de burslu okumak için ABD’li öğrenciler ilk defa başvuru yaptı. İsrail ve Ermenistan’dan da ilk kez başvurular gelmesi dikkati çekti.

Türkiye’de burslu okumak için 140 binden fazla öğrenci başvuru yaptı. Türkiye, 2013’te 4 bin öğrenciye burs verirken, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla bu sayının 2014’te 5 bine çıkarılması kararı alındı. 2013’te 150 ülkeden 140 binden fazla öğrenci Türkiye üniversitelerinde burslu okumak için internet üzerinden başvuru yaptı.

Başvuru kriterlerini sağlayan 56 bin kişinin başvurusu değerlendirmeye alındı. İnternetten online yapılan başvuruların akademik değerlendirmeleri ile mülakatlar sonucunda yaklaşık 4 bin öğrenci farklı üniversitelerde burslu okumaya hak kazandı. Başvuruların çoğu Orta Asya, Balkanlar, Ortadoğu, Güneydoğu Asya ve Avrupa ülkelerinden yapıldı. Amerika Birleşik Devletlerinden 21 öğrenci bu yıl Türkiye’de lisans, yüksek lisans ve doktora dalında öğrenim görmek için başvuru yaptı.

Türkiye’de burslu olarak eğitim görmek için ilk defa İsrail ve Ermenistan’dan da başvuru yapılması dikkati çekti. İsrail’den 11, Ermenistan’dan ise 2 öğrenci Türkiye’de eğitim görmek için başvuruda bulundu. ABD, İsrail ve Ermenistan’dan başvuranlara da burs verilirken, bu ülkelerden kaç öğrenciye burs verildiği açıklanmadı.

2013’te en çok öğrenciye burs verilen ülkeler ise Afganistan, Azerbaycan, Suriye, Kosova, Filistin, Kazakistan, Irak, Somali, Kırgızistan, Çin, Yunanistan, Endonezya, Mısır, Rusya, Yemen, Makedonya, Arnavutluk, İran, Fas ve Bosna Hersek oldu. (Milliyet)

Son Güncelleme: 06.11.2013 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.