Aleviler: Çocuklarımızı din dersleri eğitimine göndermeyeceğiz

Alevi dernekleri zorunlu din dersini siyah çelenkle protesto etti

Aleviler: Çocuklarımızı din dersleri eğitimine göndermeyeceğiz

Alevi Dernekleri Federasyonu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne siyah çelenk bıraktı. 

Alevi Dernekleri Federasyonu üyesi bir grup, zorunlu din derslerini protesto etmek ve yeni öğretim yılındaki sorunları dile getirmek için Cağaloğlu'ndaki İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önüne siyah çelenk bıraktı.

Saat 11.00 sıralarında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, "Mezhepçi eğitime karşı demokratik mücadele" yazılı pankart açtı.

"Zorunlu din dersi istemiyoruz" sloganları da atan grup, daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü girişine siyah çelenk bıraktı.

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu, yeni öğretim yılının birtakım dayatmalarla toplumu rahatsız ettiğini söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Alevilere yönelik ihlali belirtmesinin kendilerinin haklılığını ortaya koyduğunu ifade eden Eroğlu şunları söyledi:

"Her şeyden önce 'Hiç kimse inancını değiştirmeye zorlanamaz' hakkının ihlali, Anayasal suçtur. Bu nedenle iktidara çağrımızdır: Öncelikle zorunlu din dersleri eğitimden derhal kaldırılmalıdır. Orta öğrenim, imam hatiplere indirgenmekten vazgeçilmelidir. Alevi çocuklarını, inançlarından şüpheye düşüren, Sünni müfredata mahkûm etmekten vazgeçilmelidir.

Bugün burada çocuklarımızı okula göndermeyerek tepkimizi dile getirmenin yanı sıra şunu da söylemek istiyoruz ki, bu eylemlerimiz çoğaltarak büyüteceğiz. İktidarınızı rahatsız etmeye devam edeceğiz ve bedeli ne olursa olsun çocuklarımızı din dersleri eğitimine göndermeyeceğiz." 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 17:26
YORUM EKLE