YÜZDE YÜZ BARIŞ sergisi Adasanat'ta

Barış İçin Sanat Girişimi'nin düzenlediği sergide, farklı disiplinlerden 44 sanatçının barış temalı yapıtları yer alıyor...

YÜZDE YÜZ BARIŞ sergisi Adasanat'ta

Barış için Sanat Girişimi'nin düzenlediği, farklı disiplinlerden 44 sanatçının barış teması üzerine ürettiği yapıtların yer aldığı ve Adasanat'ın ev sahipliği yaptığı "%100 BARIŞ" sergisine davetlisiniz.

Açılış ve kokteyl: 02 Şubat 2011, çarşamba; saat 18.30

Yer: ADASANAT Etkinlik Salonu

İstiklal Cad. Aznavur Pasajı. No: 108/kat 9 Galatasaray / Beyoğlu / İstanbul

www.adasanat.com.tr

 

“YÜZDE YÜZ BARIŞ” BARIŞ İSTEYENLER SERGİSİ

EMRE ZEYTİNOĞLU

Ülkeye şiddet ve kan getirenlerin barış anlayışları ile, gerçek barışı özleyenlerin anlayışları arasında bir fark olmalı.

Yazık ki yine iletişimin kurbanı oluyoruz. İktidar mücadeleleri ve çıkar hesapları yüzünden ülkeyi hoyratça itip kakanlar ile, gerçek barışı özleyenlerin kendilerini ifade yöntemi aynı dil olduğu müddetçe, biz iki tarafın da kullandığı barış sözcüğünün anlamlarını aynı sanıyoruz. Fakat değil; bunlar hiç aynı şeyler değil.

İşin daha da vahim yanı, bu dil sorununun pratik yaşamda iyice derinlere kök salması... Bir yerde şiddetin volkanı patlayınca, o volkanın çevreye yaydığı kızgın lavlar, önüne çıkan herkesi (o kişinin ne düşündüğüne hiç bakmadan) aynı yere doğru sürükler. Zorbalar ya da barışçılar, ülkelerini içtenlikle sevip barışı korumaya çalışanlar ya da o ülkeden çıkar umanlar, çıkarcı efendilere yanaşanlar ya da o yanaşmaları eleştirenler...

Artık tümü, o lavın içinde yanıp kavrulmaya başlar ve giderek yanmış bedenleri birbirlerinden ayırabilmek olanaksız hale gelir. Bedenlerin birbirine karışmaya başladığı an, barış hakkında niyetlerin de birbirine karışmaya başladığı andır ki, işte bu noktada barış sözcüğünün ne anlattığı tam bir muammaya dönüşür. Bu yüzden ülkeleri için gerçekten barış isteyenlerin, kendi aralarında anlamsız yere birbirleriyle çatıştıkları bile olabilir. O halde burada yapılması gereken, kullanılıp duran bu barış sözcüğünün derinindeki değeri soğukkanlılıkla yeniden tanımlamak ve kandan arındırmaktır.

Biz, bu sergide barıştan söz ediyoruz; barışmaktan değil… Daha açık bir söyleyişle, bir savaşın bitmesini istiyoruz; küskünlerin barışmasını değil… Çünkü birbirlerine küskün olanlar yok burada; ama dışarıda bir savaş var.

Ve o savaşın nedeninin basit bir küskünlüğe bağlı olmadığını biliyoruz. Savaşın ilk nedeni her ne olursa olsun, kim haklı olursa olsun, şu anda bunların düşünülmesinin ve tartışılmasının anlamsız olduğunu da biliyoruz.

Savaşın nedenlerini düşünmüyoruz ve tartışmıyoruz; yalnızca bugüne kadar on binlerce kişinin öldüğü bu savaşın bitirilmesini istiyoruz.

Biz, bu savaştaki hasımlarız. Biz, karşılıklı savaşanların bir yanında yer alıyoruz. Biz, bu savaştaki düşmanlarız; öyle sayılıyor ve buna zorunlu bırakılıyoruz.

Oysa bu durumu biz hazırlamadık, asla birbirimize küskün ya da düşman olmadık. Bunun en güçlü kanıtı bu sergidir işte… Biz, burada “barış isteyenler” olarak bir aradayız. Savaşın çıkmasına neden olmayanlar olarak, on binlerce insanın ölümüne neden olmayanlar olarak, fakat bir yandan da kendilerini birbirlerine hasım bulanlar ve bunu engelleyemeyenler olarak… Burada bir aradayız.

Biz, bu sergideki hasımlar; bundan sonra ne ölmek ne de öldürmek istiyoruz.

Ve biz, bu sergide yer alanlar; hasım olarak birbirimizi değil, bu savaşın devam etmesinden yana olanları görüyoruz.

Daha da önemlisi, savaşın devam etmesinden çıkar sağlayanların, barış sözcüğünü tahrif etmesinden de büyük rahatsızlık duyuyoruz.

Kesinlikle sorunların üzerini örtmek gibi bir amacımız yok. Ama bu savaşın başlangıç nedenlerini, haklıyı ya da haksızı, bundan sonra yapılması gerekenleri, o gerekenler üzerine doğacak düşünceleri ve tartışmaları, barışçı bir ortamda ve savaştan çıkar gözetenlerden farklı bir yerde durarak çözümlemek istiyoruz.

Ülkeye şiddet ve kan getirenlerin kullandığı barış sözcüğü ile, bizim kullandığımız barış kavramını birbirinden ayırabilmek amacıyla da, estetik diline müracaat ediyoruz.

Sonuçta biz, silahlardan ve kandan arınma anlamında, gerçek barışı isteyenleriz.

SERGİYE KATILAN SANATÇILAR

 

Sureyya ACAR

 

Aşkın ADAN

 

Zeycan ALKIŞ

 

Veysi ALTAY

 

Selda ASAL

 

Seyhan ATAMER

 

Seçkin AYDIN

 

Mehmet ÇEPER

 

Fulya ÇETİN

 

Kadir ÇITAK

 

Nazım Hikmet Richard DİKBAŞ

 

Artin DEMİRCİ

 

Zeynel DOĞAN

 

Bülent FİDAN

 

Hakan GÜREL

 

Buket GÜRELİ

 

Memet GÜRELİ

 

Hakan GÜRSOYTRAK

 

Taner GÜVEN

 

Ümit İNATÇI

 

Ekrem Sami KIZILTAN

 

Şerif KİNO

 

Temür KÖRAN

 

Gamze OLGUN

 

Gülizar ÖNEN

 

İrfan ÖNÜRMEN

 

Eyüp ÖZ

 

Şefik ÖZCAN

 

Ender ÖZKAHRAMAN

 

Anti-Pop

 

Semih POROY

 

Menekşe SAMANCI

 

Yonca SARAÇOĞLU

 

Ani SETYAN

 

Kemal SEYHAN

 

Barış SEYİTVAN

 

Sinan ŞANLIER

 

Esat TEKAND

 

Orhan TAYLA

 

Metin ÜSTÜNDAĞ

 

Cemil Cahit YAVUZ

 

Nalan YIRTMAÇ

 

Turgut YÜKSEL

 

Emre ZEYTİNOĞLU

YORUM EKLE