Taksim Dayanışması 19.00'da Taksim'e çağırıyor!

Gezi Parkı'nda sayı yeniden yükseliyor…

Taksim Dayanışması 19.00'da Taksim'e çağırıyor!

Taksim Dayanışması polis müdahalesi sonrasında yeni bir açıklama yaptı: Taleplerden vazgeçmedik, 19.00'da herkesi bekliyoruz.

Dünkü aşırı polis müdahalesi ve ardından gelen yağmur nedeniyle Gezi Park’ta zorlaşan koşullara rağmen insanlar alanı terk etmedi. Azalan sayı yaralıların tedavisi ve yıpranan malzemelerin yeniden toplanmasıyla birlikte gittikçe arttı ve artmaya devam ediyor.

Sosyal medyadan da insanların tepkilerinin yatışmadığı, hükümetin polisiye yöntemlerle sorunu çözme ısrarının tepkileri yükselttiği gözleniyor.

Taksim Dayanışması dün gün boyu yaşanan ve bu sabaha uzanan polis müdahalesi sonrasında yeni bir açıklama yaptı. Taleplerinden vazgeçmediklerini belirten Dayanışma'nın açıklaması şöyle:

BURADAYIZ VE HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ!

Taksin Dayanışması olarak, Başbakan’la gerçekleşecek görüşmelerde, Taksim Dayanışmasını temsil edecek kimsenin davet edilmediğini ve yer almayacağını duyurmak isteriz. Gezi parkı ve çevresinde yaşam hakkını hiçe sayan polis şiddeti acımasızca sürerken yapılacak toplantılar hiçbir şekilde sonuç vermeyecektir.

Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, Taksim Dayanışması heyeti 5 Haziran tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la görüşmüş ve taleplerini kendisi aracılığıyla hükümete iletmiştir. Bu görüşmenin ardından iletilmiş taleplere dair hiçbir açıklama yapılmamıştır.

Daha önce de belirttiğimiz taleplerimizi tekrarlıyoruz:

- Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını, Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulmasını,

- Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce, insanın yaralanmasına, iki yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara, Hatay Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını, Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanmasını,

- Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama

- 1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını TALEP EDİYORUZ.

Ülkenin ve dünyanın dört bir yanında sahip çıkılarak meşruluğu tartışılmaz bir hal alan, açtığımız davalar ve uluslararası evrensel hukuk kriterleri açısından da en temel insan hakları ve demokrasi kriterleri açısında hukukiliği tartışılamayacak olan taleplerimizin takibinde ısrarcıyız.

Sadece Gezi Parkı’nda değil, İstanbul’un ve Türkiye’nin birçok yerinde ve dünyada eylemlilikler devam etmektedir. Saat 19.00’dan itibaren herkesi, taleplerine sahip çıkmaya Taksim’e, Gezi Parkına bekliyoruz.

Buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz.

12.06.2013

TAKSİM DAYANIŞMASI

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2013, 11:05
YORUM EKLE