Sokak sanatçıları ‘sokağa çıkıyor’, ya da ‘sokaktan çıkmıyor’

‘Müziğe ve Sokağa Özgürlük’ istiyorlar…

Sokak sanatçıları ‘sokağa çıkıyor’, ya da ‘sokaktan çıkmıyor’

Sokak Sanatçıları 25 Mayıs Cuma günü saat 16.00'da İstiklal Caddesi Beyoğlu belediyesi Sanat galerisi önünde seslerini duyurmak için buluşuyor. Dertlerini paylaşanları da yanlarında yer almaya bekliyorlar.

 

Ayrıca Sokak sanatçısı Vedat Zar şöyle diyor:

 

"Sokak sanatçıları yıllardır kovuluyor, tartaklanıyor, tutuklanıyor fakat yine de sokakları terk etmiyor. Biz bilinçli internet kullanıcılarına güvenerek sesimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne duyurmak, yasaların ve yönetmeliklerin değişmesi ve sokak sanatlarına sahip çıkmak adına imza kampanyası başlatıyoruz.

 

İMZALAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

 

Ayrıntılı bilgi için:

http://www.facebook.com/groups/sokaksanatlari

 

http://twitter.com/sanatozgur

 

Sokak Sanatçıları’nın çağrısı şöyle:

Biz sanatını sokakta icra etmeyi seçenler, son zamanlarda iyice artan haksız uygulamalar karşısında biraraya geldik. Keyfi biçimde yerimizden ediliyor, kovalanıyoruz. Daha da kötüsü, bizim bir parçamız olan, yeri doldurulamayacak enstrümanlarımız, işporta malıymışçasına apar topar el konulup, kılıfına dahi konulmadan, özensizce zabıta kamyonetine atılıyor ve depolarda keyfi sürelerde tutuluyor.

 

Bu el koymalar başımızın üzerinde sürekli bir tehdit unsuru olarak tutuluyor. Enstrümanlarımızdan ayrılmak istemiyorsak, bu haksız kabadayıca muamelelere sessiz kalmamız gerekiyor.

 

SANAT NEDEN SOKAKTA?
Çünkü müzik sokakta güzeldir. Gösteriler sokakta doğaldır. Dikkatleri cezbettikçe devam eder. Herkes dinleyebilir ve de izleyebilir. Barların aksine her yaş grubu izleyebilir. Konserlerin aksine her gelir seviyesi dinleyebilir. Bedavadır. Saati, günü belirsizdir, özgürdür, her an karşınıza çıkabilir. Sahibi, sponsoru yoktur. İnsanlar dinledikçe, sevildikçe devam eder.

Sokak sanatı iddia edilenin aksine dayatmacı değildir. Çevre esnafı tarafından uyarıldığımızda konuşur anlaşır, gerektiğinde rahatsızlık vermemek için yer değiştirir veya erteleriz.

 

NE İSTİYORUZ?

Sokak sanatlarına özgürlük istiyoruz! Sokak performanslarının kendi doğal akışı içerisinde serbest bırakılmasını ve zabıta güçlerinin haksız ve keyfi uygulamalarının sonlandırılmasını; ahalinin zaten farkında olduğu, sokakta icra edilen sanatın dilencilik yahut işportacılık olmadığını belediyelerin de anlayıp gereğince davranmasını istiyoruz.

 

Konuya duyarlı, sokakları çok renkli ve çok sesli görmeye devam etmek isteyen herkesi 25 Mayıs Cuma günü saat 16.00'da İstiklal caddesi Beyoğlu belediyesi Sanat galerisi önünde sesimizi duyurmak için yanımızda yer almaya bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 15:01
YORUM EKLE