26 Eylül 2014 Cuma 16:37
Ötekilerin Postası'ndan 2. Nar Ödülleri

Yurttaş gazetecilik, dijital aktivizm ve sivil itaatsizlik çalışmaları ile ötekileştirilmiş halkların sesi olmayı amaçlayan “Ötekilerin Postası”, 2. Nar Ödülleri’ni dağıtacak.

ANA TEMA “SANSÜR”

“Gösterilmeyeni göstermek, duyurulmayanı duyurmak ve daha özgür bir gelecek için emek verenleri selamlamak, onlara yalnız olmadıkları mesajını iletmek“ sloganıyla yola çıkan, ancak Facebook yönetimi tarafından 9 kez yayını sansürlenerek kapatılan Ötekilerin Postası, bu yılki gecenin ana temasını ise “sansür” üzerine oluşturdu.

Gecede; “ayrımcılıktan, ötekileştirmeden, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışmış, bu idealler uğruna örgütsel riskler almış, ezber bozmuş, barışın dilini kullanmış; bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren” kişi, kurum, kuruluş ve hayatta olmayan kişilerin anısına ‘Nar Taneleri Ödülü’, ‘Nar Çiçeği Ödülü’ ve ‘Yaşayan Nar Ödülü’ olmak üzere üç ödül verilecek.

Nar Ödülleri’nin jüriliğini Ahmet Hakan, Ayça Damgacı, Ayhan Bilgen, Ayşe Mücella Yapıcı, Can Dündar, Esmeray Özadikti, Ferhat Encü, Mehmet Tarhan, Pınar Selek ve Ötekilerin Postası üstlenecek. Gece, 1 Kasım 2014 tarihinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Ücretsiz olarak düzenlenecek müzikli gecede yine sürpriz isimler sunucu olarak görev alacak.

SON GÜN 12 EKİM

Bu yıl 2’ncisi düzenlenecek Nar Ödülleri için aday önermeleri ise 12 Ekim günü son bulacak. Nar Çiçeği, Nar Taneleri ve Yaşayan Nar Ödülleri adıyla üç kategori halinde oluşturulan ödüllere aday önermeleri ”www.narodulleri.org” adresinden yapılacak.

GEÇEN SENEKİ ÖDÜLLER

Sunuculuğunu Devin Özgür Çınar’ın, açılış konuşmasını Sırrı Süreyya Önder’in yaptığı geçen seneki gecede ödüller şu isimlere verilmişti:

“Yaşayan Nar Ödülü” Gezi Direnişi’nde hayatını kaybedenlere verildi. Ödül, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım, Mehmet Ayvalıtaş ve Hasan Ferit Gedik’in ailelerine jüri başkanı gazeteci-yazar Can Dündar tarafından sunuldu.

“Nar Taneleri Ödülü” ise, 1995’ten beri her Cumartesi oturma eylemi düzenleyerek gözaltında kaybolan ve faili meçhul cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayan Cumartesi Anneleri’nin oldu. Ödül, Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı tarafından Cumartesi Anneleri adına Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak, Hüseyin Taşkaya’nın eşi Sultan Taşkaya ve kızı Serpil Taşkaya ile Fehime Tosun’un kızı Besna Tosun’a verildi.

“Nar Çiçeği Ödülü” ise sosyolog yazar Pınar Selek’e verildi. Pınar Selek’in ödülü AMARGİ kurucularından yazar Esmeray tarafından kardeşi Seyda Selek’e verilmişti. Pınar Selek ise ödül törenine skype aracılığıyla katılabilmişti.

1.Nar Ödülleri, törenin ardından Şevval Sam, Ceylan Ertem, Bajar ve Luxus grubunun konseriyle son bulmuştu.

Dokuz8haber / Sibel Yükler

Son Güncelleme: 05.08.2017 11:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.