İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde çizgi roman sergisi

Fransızca çizgi romanlardan alınmış kırk kadar çizime yer veriliyor…

İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde çizgi roman sergisi

2. Uluslararası İstanbul Çizgi Roman Festivali İstanbulles kapsamında Fransa ve Belçika çizgi romanında Türk imgesi üzerine bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

 

Sergi İstanbul ya da daha genel olarak Türkiye ve Türkleri resimleyen ya da konu alan Fransızca çizgi romanlardan alınmış kırk kadar çizime yer veriyor.

 

Sergide gösterilecek çizimler, Fransa ve Belçika çizgi romanının Türkiye'ye bakışının gelişimine de ışık tutuyor: kostümlerin göz alıcı renklerine bağlanan Bécassine, Prétexte'in çağdaş kahramanı (Sylvain Limousi), Türkiye'de çekilen Tenten ve Post filmi ya da ilk cildi Fransız Kültür Merkezi'nde yazarlarının katılımı ile tanıtılacak olan padişahın generali olarak atanan 15. Louis'nin eski askeri Bonneval Pacha'nın maceraları.

 

Öte yandan ziyaretçiler sergide Türk çizgi romanının en önemli yazarlarının desenleri aracılığı ile frankofon dünyasına yönelik bakışı ve çizgiyi yakından görme fırsatını da bulacak.

 

Sergi alanında 25-27 Mayıs tarihlerinde etkinliğe katılması beklenen yazarların kitaplarını imzalayacakları bir kitap köşesi de kurulacak. Davet edilen yazarlar arasında Rachid Alik, Yılmaz Aslantürk, Gwen de Bonneval, Paul Gravett, Jean-David Morvan, Micol, Fabrice Parme, Sergio Salma ve Herr Seele yer almakta.

 

Festival çerçevesinde ayrıca İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde bir dizi söyleşi de gerçekleşecek.

 

İLKİ 2010'DA YAPILMIŞTI

Istanbulles Didier Pasamonik, Berrak Hadımlı ve Jean-Marie Derscheid tarafından 2010 yılında kurulan İstanbul’un ilk uluslararası çizgi roman festivali.

 

Bu seneki festivalin merkezinde Lucky Luke (Red Kit İstanbul’da sergisi) yer almakla birlikte farklı ülkelerden gelen sanatçıların çalışmalarından oluşan altı sergi daha beğenilerinize sunulacak. Türkiye, Belçika (Frankofon ve Flaman), Fransa, Makedonya, Bosna-Hersek, İtalya, Sırbistan, İspanya, ABD… Festival profesyonel veya amatör buluşmalara ev sahipliği yapacak, Avrupa veya Avrupalı olmayan ülkelerin çizgi roman dünyasına bir bakış açısı sunmak için yazar, yayıncı, kültürel etkinlik ve festival organizatörlerini konuk edecek, Belçika, Fransa ve Cezayir’den gelen davetlilerimizi ağırlayacak.

 

Sergiler 23.05.2012 – 08.06. 2012 tarihleri arasında Sainte Pulchérie Lisesi’nde gezilebilir. Sergi salonları çarşamba ve pazar günleri hariç, diğer günler saat 9.00-18.00 arasında açık.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 13:08
YORUM EKLE