19 Nisan 2012 Perşembe 16:07
İHD sesini dünyadaki tüm Ermenilere duyuracak

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’unun açıklaması şöyle:

 

24 Nisan 1915’te İttihat ve Terakki Hükümeti’nin emriyle İstanbul Ermeni toplumunun siyaset, bilim, edebiyat, sanat ve diğer alanlardaki önde gelen temsilcileri tutuklanarak evlerinden toplandı. Tutuklamalar,  Anadolu’nun dört bir yanında Ermeni nüfusunun binlerce yıllık köklerinden sökülüp atılmasıyla, açlık, sefalet, katliamlar sonucu yok edilmesiyle sonuçlanan soykırım sürecinin başlangıcıydı.

 

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon olarak, geçen yıl, 24 Nisan’da tutuklananları ve Soykırım kurbanlarını, o tarihte cezaevi olarak kullanılan Türk İslam Eserleri Müzesi’nin önünde anmış, yaptığımız basın açıklamasında,  “Ermeni aydınlar, ölüm yolculuğuna çıkarılmadan önce buradaki hücrelerde ve koğuşlarda tutuldu. Burası İstanbul’un suç mahallerinden biridir!” demiştik.

 

Bu açıklamayı yaptığımız sırada, Batman’da zorunlu askerlik yapmakta olan Sevag Şahin Balıkçı, vurularak öldürüldü. Bu yıl, 24 Nisan 2012’de basın açıklamamızı yine aynı yerde yapacağız ve bu defa Ermeni soykırımı kurbanlarıyla birlikte Sevag’ı da anacağız.

 

Basın açıklamamızda yüzlerce yıllık geçmişe sahip olduğu Adana Kozan’dan Soykırım sonucu kovularak Beyrut’a sürülen Kilikya Katolikosluğu ile Eçmiyadzin Tüm Ermeniler Katolikosluğu’na göndereceğimiz iki mektubu Türkiye ve dünya kamuoyu ile paylaşacağız. Mektuplarımızla Türkiye’deki insan hakları savunucularının sesini Ermeni toplumunun en yüksek iki ruhani temsilcisi nezdinde dünyadaki tüm Ermenilere duyuracağız. 

 

Açıklamamızın ardından yas geleneğine uygun olarak, sessiz bir yürüyüşle Sirkeci Postanesi’ne gidecek ve mektuplarımızı postaya vereceğiz. Daha sonra Sevag Şahin Balıkçı’nın Şişli Ermeni Mezarlığı’ndaki mezarını ziyaret edecek ve insan hakları savunucuları, ırkçılık ve ayrımcılık karşıtları olarak anısına saygı duruşunda bulunacağız. 

 

Soykırımın tanınmasını gerçek demokrasinin ve adaletin gereği olduğuna inanan herkesi 24 Nisan 2012’de saat 13:00’te Türk İslam Eserleri Müzesi’nin önünde bir araya gelmeye davet ediyoruz.

 
Demokrat Haber

Son Güncelleme: 19.04.2012 16:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.