Beşiktaş’ta ‘Ruhi Su Belgeseli’

‘Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit’ etkinliği devam ediyor…

Beşiktaş’ta ‘Ruhi Su Belgeseli’

Hilmi Etikan'ın 2004 yılı yapımı "RUHİ SU BELGESELİ" 1 Şubat Çarşamba Saat 19.00'da Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sahnesi'nde  gösterilecek...

Beşiktaş Belediyesi'nin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği'yle gerçekleştirdiği "Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit" etkinliği Ruhi Su belgeseliyle devam ediyor.

Ünlü ozanın oğlu Ilgın Su ve Hilmi Etikan’ın da katılacağı gösterim öncesinde izleyenlere yine sıcacık simitler ve ince belli bardaklarda çay ikram edilecek.

“Ruhi Su” isimli belgesel Türk halk müziği sanatçısı Su’nun türküler üzerinde çalışmaya başladığı 1938 yılından ölümüne kadar yaşadıklarını ele alıyor. Belgeselde 73 yıl boyunca karşılaştığı güçlüklere rağmen sazı eşliğinde türkülerini söyleyerek, müziğini daha geniş kitlelere duyuran ve benimseten Su’nun sarsılmayan sanatçı kişiliğinin saygınlığı, ağırlığı, bilinci, insan sevgisi, coşkusu ve inancı konu ediliyor.

Çekimleri Hilmi Etikan ve Ruhi Su’nun eşi Sıdıka Su tarafından 16 yıla yayılan bir sürede tamamlanan belgeselde sanatçının klasik müzik tutkusunun nasıl başladığı, opera çalışmaları, Sıdıka Su’yla tanışması ve tutukluyken evlenmeleri, cezaevinde ve sürgünde geçirdiği günler, yerel türküleri nasıl derlediği ve yıllarca pasaport alamayışı anlatılıyor.

Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı tarafından hazırlatılan belgeselde sanatçının Avustralya ve Almanya konserlerinin görüntüleri de bulunuyor.

Belgeselde, bugün artık hayatta olmayan çok sayıda ismin tanıklıklarına da yer veriliyor: Rasih Nuri İleri, Saadet İkezus, Atıf Yılmaz, Mehmet Bozışık, Halet Çambel, Abdullah Baştürk… Ozanın yakın dostlarından Vedat Türkali birlikte Adana’ya sürgüne götürülürlerken Ruhi Su’nun Hasan Dağı’na bakıp türkü besteleyişini, emekli bir astsubay Ruhi Su’yla Sıdıka Su’nun tutukluyken nikâhlarının nasıl kıyıldığını; Zeynep Oral ise sanatçının son kez sahneye çıktığı Şan Tiyatrosu konserini anlatıyor.

Gösterimin ardından başlayacak söyleşi bölümüne ise, oğlu Ilgın Su ve yönetmen Hilmi Etikan katılacak.

Tarih: 1 Şubat 2012, Çarşamba

Yer: Levent Kültür Merkezi (Onat Kutlar Sahnesi)

Saat: 19.00

Yönetmen: Hilmi Etikan

Yapım: Türkiye

Yapım yılı: 2004

Süre: 57’

Dil: Türkçe

*Katılım ücretsizdir.

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliği 8 Şubat Çarşamba akşamı gösterilecek `Ekümenopolis` belgeseliyle devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2012, 00:45
YORUM EKLE