10 Nisan 2014 Perşembe 15:16
4 parçadan Kürtler Anadilde Eğitim'i konuşacak

Diyarbakır'da Anadilinde Eğitim Sempozyumu düzenleniyor.

Samer (Siyasal ve Sosyal Araştırma Merkezi) ve Kurd-Der desteği ile 12-13 Nisan tarihleri arasında 'Anadilde Eğitim Modeller, Kısıtlar ve İmkanlar' sempozyumu düzenlenecek.

Cigerxwîn Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılacak sempozyumun açılış konuşmalarını Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, Kurd-Der Başkanı Mustafa Karaman ve Prof. Dr. Mesut Yeğen yapacak.

İran, Suriye ve Federe Kürdistan'dan katılımcıların yer alacağı sempozyumda Kürt coğrafyalarında anadil tecrübeleri aktarılacak.

Sempozyumun bir diğer önemli başlığı ise Bask ve Katalan Eğitim Sistemleri ile Avrupa'da Anadilde Eğitim Modelleri olacak.

Osmanlı'dan Günümüze Anadilinde Eğitim’in de tartışılacağı sempozyumda Mezopatamya'nın kadim dillerinden Ermenice ve Süryanice'nin Cumhuriyet dönemi "macerası" da anlatılacak.

Türkiye'den çok sayıda yazar, aydın ve akademisyeninin katılacağı sempozyumun ilk gün başlıkları ise "Kavramsal Açıdan Anadili-Anadilinde Eğitim", "Osmanlı'dan Günümüze Anadilde Eğitim" olacak.

Sempozyumun ikinci gününde "Kürt Coğrafyasında Anadili Tecrübeleri", "Farklı Ülkelerde Anadilinde Eğitim Modelleri; Pratikler-Öneriler" başlıklı konular tartışılacak ve değerlendirilecek. (Demokrat Haber)

Son Güncelleme: 11.04.2014 09:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.