19 Ocak'ta Hrant Dink'in düştüğü kaldırıma randevu

Adalet ve Barış Nöbeti tutulacak

19 Ocak'ta Hrant Dink'in düştüğü kaldırıma randevu

Katledilmesinin 9. yılında Hrant Dink için İstanbul’da bir anma düzenlenecek.

19 Ocak günü saat 13:30'da Taksim Meydanı’nda buluşup Agos önüne yürünecek, 15.00’te Agos önünde anma yapılacak, saat 19’dan 21’e kadar da Hrant’ın düştüğü kaldırımda Adalet ve Barış Nöbeti tutulacak.

Nor Zartonk, AKA-DER, Halkevleri, HDP İstanbul, Kaldıraç, ÖDP, Yeni Yol tarafından organize edilen anma için yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Hrant Dink’in katlinin üzerinden tam 9 yıl geçti. Oyalama ve yalanlar ile dolu adaletsiz 9 yılın sonunda gerçek katiller hala ortaya çıkarılmış ve sorumlular cezalandırılmış değil.

Devletin tüm iktidar odaklarının bir milli mutabakat içinde işledikleri bu katliam, kuşkusuz Ermeni Soykırımı ile yüzleşilmemesinin sonuçlarından biridir.

Bu 9 yıl da “bir bebekten katil yaratan karanlık” nefret ve kandan beslenerek günden güne büyüdü.

Yüz yıldır bu topraklara bir karabasan gibi çöken bu iklim Roboski’de, Gezi’de, Soma’da, Suruç’ta, Ankara’da canlarımızı toplu katliamlarla bizden kopardı.

Bugün Kürt illerinde terörle mücadele kisvesi altında sivil halka dönük saldırılar artarak sürüyor. Barışı savunan, barış için mücadele eden, çocuklar ölmesin diyen kim varsa hedef gösteriliyor, susturulmaya çalışılıyor.

Gazeteciler, akademisyenler, sanatçılar ve muhalifler tutuklamalarla yıldırılmaya çalışılıyor. Hrant Dink gibi bir başka barış güvercini, Tahir Elçi benzer şekilde katlediliyor.

Bu karanlığı durdurmak için, adalet ve barış için mücadeleyi ve dayanışmayı yükseltelim.

Tüm katillerden hesap sormak için, barışın sesini yükseltmek için, eşit, özgür, kardeşçe ve barış içinde yaşamak için 19 Ocak günü 13:30’da Taksim Meydanından Agos önüne yürüyoruz, 19:00’dan 21:00’e Hrant’ın düştüğü kaldırımda Adalet ve Barış nöbeti tutuyoruz. “

Hrant'ın Düştüğü Kaldırım:
Halaskargazi Cad. No:74 Sebat Apt. Osmanbey, Şişli, İstanbul

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 09:00
YORUM EKLE