Vergide yeni dönem bugün başladı

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yeni uygulaması internet üzerinden yapılabilecek

Vergide yeni dönem bugün başladı
Ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlara ilişkin önceden hazırlanmış beyannameleri dünden itibaren internet üzerinden verilmeye başlandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yeni uygulamasına göre mükellefler artık sadece kira geliri için değil, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için de internet üzerinden kendileri için hazırlanan beyannameyi onaylayabilecek.

Beyannamelere, 25 Mart 2016 tarihine kadar https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/ adresinden ulaşılabilecek. Vergi hesaplamalarının otomatik olarak yapılacağını sistemden yurt dışında yaşayanlar da faydalanacak.

HAZIR BEYAN SİSTEMİ NEDİR?

1.5 milyon mükellefi ilgilendiren uygulamaya ilişkin GİB, dün internet sitesinde konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı: Hazır Beyan Sistemi, ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarınıza ilişkin gelir vergisi beyannamenizin önceden hazırlanarak onayınıza sunulduğu sistemdir. Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı elde edenler bu sistemden yararlanamamaktadır. Sisteme giriş yaparak, önceden hazırlanmış olan beyannamenizi kontrol edip, istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra beyannamenizi onaylayabilirsiniz.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2016, 16:33
YORUM EKLE