Tsipras'tan IMF'ye: Cezai sorumluluğunuz var

Yunanistan ile IMF ve AB arasında sürdürülen görüşmeler önceki gün anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı

Tsipras'tan IMF'ye: Cezai sorumluluğunuz var

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, ülkesinin borç krizinde Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) "cezai sorumluluğu" olduğunu söyledi.

Lideri olduğu Radikal Sol Koalisyon'un (SYRIZA) parlamento grubunda konuşan Tsipras, Yunanistan'ın Avrupalı alacaklılarından, IMF'nin politikalarını gözden geçirmelerini istedi.

Aleksis Tsipras, "IMF'nin önerileri hakkında bizim değil, özellikle Avrupa'nın hüküm vermesinin vakti geldi" dedi.

Tsipras ayrıca Yunanistan'ın alacaklılarını, ülkesini "küçük düşürmeye çalışmakla" suçladı.

Yunanistan Başbakanı, kamu harcamalarını daha da azaltmaları yönündeki talebin arkasında siyasi nedenlerin olduğunu vurguladı.

Atina'nın borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak, Yunanistan ile IMF ve Avrupa Birliği (AB) arasında sürdürülen görüşmeler önceki gün anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı.

KRİTİK 15 GÜN    

Yunanistan'ın ay sonunda IMF'ye 1,5 milyar euroluk borç geri ödemesini yapması için kurtarma paketinin 7,2 milyar euroluk son dilimini alması şart. Zira dardaki Atina'nın elinde bu ödemeyi yapacak kaynak yok.

AB ile IMF ise yardım paketini Atina'ya göndermeden önce "ikna edici" bir kemer sıkma paketi görmek istiyor.

Atina'ya iletilen taleplerin başında, daha fazla ürünün KDV'ye tabi olması ile memur ve emekli maaşlarında indirim yapılması geliyor

Yunanistan'da, SYRIZA'nın büyük ortağı olduğu koalisyon hükümeti ise seçmene "kemer sıkmaya son" sözü vererek iktidara geldiklerini vurguluyor ve maaş kesintilerine karşı çıkıyor.

MERKEL: YUNANİSTAN KOŞULLARI YERİNE GETİRMELİ    

AB, Yunanistan'ın temerrüde düşmesini ve bu ülkenin AB'nin ortak para birimi Euro Bölgesi'nden olası çıkışını önlemeye çalışıyor. Euro Bölgesi Maliye Bakanları Perşembe günü Brüksel'de bir araya gelecek.

Berlin'de gazetecilere bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Yunanistan'la yürütülen görüşmeler ile ilgili olarak kamuoyuna verebileceği yeni bir haber olmadığını söyledi.

Merkel, Yunanistan'la sadece, bu ülkenin alacaklılarının koşullarını yerine getirmesini öngören ortak bir öneri üzerinde anlaşabilececeklerini belirtti. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 16:48
YORUM EKLE