İncir A.Ş. battı, incir.com faaliyetine son verdi

Büyük bir hızla büyüyen incir.com bir anda battı

İncir A.Ş. battı, incir.com faaliyetine son verdi

Sosyal e-ticaret modeliyle kısa bir sürede, Türkiye’de öne çıkan ve yatırımcılardan da büyük destekler alan incir.com aniden faaliyetine son verdiğini açıkladı.

İncir ekibinden yapılan açıklamada “9 Eylül 2016 Cuma günü tüm operasyonlarımızı durdurmaya karar verdiğimizi üzülerek belirtmek isteriz” denildi.

İncir.com aracılığı ile binlerce kişi sadece bir alan adı alarak online satış mağazası açmıştı. Ürün tedariği, kargolaması, faturalandırması, müşteri hizmetleri incir tarafından karşılanan bu mağazalar sattıkları ürün karşılığında komisyon kazanıyorlardı.

İncir.com, 15 Temmuz darbesi sonrası 18 Temmuz’da yapacakları bir anlaşmanın iptal olduğunu belirterek, daha sonraki girişimlerinden de sonuç alamayınca faaliyetlerini durdurmaya karar verdiklerini açıkladı.

İncir.com CEO’su Yusuf Yıldırım, Webrazzi Summit 2015’te İncir.com’un 2014 yılında 10 milyon TL‘nin üzerinde ciro yaptığını ve 2015 yılı ciro hedeflerinin ise 100 milyon TL olduğunu açıklamıştı. Aylık cirosu 5 milyon TL’den fazla olan İncir’in o dönemde çalışan sayısı 100 kişiye ulaşmıştı. İncir.com o dönemde yaklaşık 20.000 mağazaya ulaştığını da duyurmuştu.

İncir A.Ş. tarafından incir.com üzerinden online mağaza açan kullanıcılarına şu mesaj gönderildi:

İncir'den Son Mesaj

Değerli Girişimcilerimiz, İş Ortaklarımız ve Ekip Arkadaşlarımız,

Sizlerin desteği ve inancı ile 4 yıl önce başladığımız iş modelimizde birçok başarıya ve ilke imza attık. İlk günden beri işimize hep birlikte inanarak sahip çıktık. Birlikte yaptığımız çalışmalarla geçen yılki seçimlere kadar inanılmaz bir hızla büyümemizi devam ettirdik.

Seçim sonrasında ise, piyasa koşullarının değişmesi ile birlikte önemli finansal ve operasyonel zorluklar yaşadığımız bir sürece girdik.

Bu sorunların üstesinden gelebilmek için siz girişimcilerimizle, sahada çok daha yoğun bir çalışma programına başladık, iş modelimizde birçok yenilik ve gelişmeyi hayata geçirdik.

Bu dönemde birçok yabancı yatırımcı ile görüştük fakat böyle bir süreçte Türkiye’ye yatırım yapma konusunda istekli olmadıklarını gördük. Rotamızı yerli yatırımcılara çevirdik ve Türkiye’nin önemli finans kuruluşlarından biri ile finansal sorunlarımızı çözebilecek bir yatırım konusunda prensipte anlaşmaya vardık. Sonrasında sözleşmesel işlemlerin çoğunu tamamladık ve 18 Temmuz tarihinde imza için sözleştik. Fakat öncesinde, hepimizi derinden etkileyen 15 Temmuz tarihli hain darbe girişimi gerçekleşti. Takip eden Pazartesi anlaşmış olduğumuz firma maalesef sürece devam edemeyeceğini ve anlaşmanın iptal olduğunu açıkladı. 15 Temmuz sonrası anlaşma iptal olduğu gibi, maalesef işlerimiz de bir anda yarı yarıya azaldı ve tamamen içinden çıkılmaz bir duruma geldi.

Buna rağmen vazgeçmedik. Hızlıca Türkiye’nin en büyük internet firmaları ile görüşmeler yaparak, iş birliktelikleri ve ortaklıklar hatta satış anlaşmaları yapmaya çalıştık, fakat bir sonuç elde edemedik.

Tüm bu yaptığımız çalışmalar sonucunda içinde bulunduğumuz finansal sorunları çözemeyeceğimiz netleşmiş oldu. Bunun neticesinde mağduriyetleri daha fazla arttırmamak adına, 9 Eylül 2016 Cuma günü tüm operasyonlarımızı durdurmaya karar verdiğimizi üzülerek belirtmek isteriz.
 
İncir’e emek vermiş, bizimle aynı vizyonu paylaşmış herkese çok teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

İncir Ekibi


 

YORUM EKLE