'YPG Suriye'de Hristiyan köylerini IŞİD'den geri aldı'

Rami Abdurrahman, YPG'nin El Mabruka'yı aldıktan sonra Türkiye sınırındaki Tel Abyad'a da ilerleyebileceğini açıkladı

'YPG Suriye'de Hristiyan köylerini IŞİD'den geri aldı'

Suriye Kürtleri'nin büyük bir kısmını temsil eden Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG), ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Hristiyan köylerini Irak Şam İslam Devleti'den (IŞİD) geri aldığı bildirildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, YPG'nin El Mabruka kasabasına girdiğini ve IŞİD üyelerinin güneye doğru geri çekildiğini duyurdu.

Gözlemevi, Suriye'de çatışmalara katılan kişilerden bilgi alarak raporlarını hazırlıyor ve devam eden şiddetli çatışmalar nedeniyle çoğu zaman bu bilgiler bağımsız kaynaklar tarafından teyit edilemiyor.

'TEL ABYAD'A İLERLEYEBİLİRLER'

Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, YPG'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki ilerleyişiyle birlikte IŞİD'in Suriye'deki merkezi olarak kabul edilen Rakka'ya giden yolun da açılmış olduğu belirtildi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Mayıs ayı başından bu yana Suriye'nin kuzeydoğusunda IŞİD mevzilerine hava saldırıları düzenliyor.
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, YPG'nin son bir ay içerisinde 4 bin kilometre karelik alanı IŞİD'den geri aldığını bildirdi.

Gözlemevi Başkanı Rami Abdurrahman, YPG'nin El Mabruka'yı aldıktan sonra Türkiye sınırındaki Tel Abyad'a da ilerleyebileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 16:53
YORUM EKLE