Wall Street'i işgal kamplarına müdahale

ABD'nin farklı şehirlerinde kurulan "Wall Street'i İşgal" kamplarına polis tarafından müdahale edildi.

Wall Street'i işgal kamplarına müdahale

Portland'da yaklaşık bin kadar eylemcinin bulunduğu protesto alanına giren çevik kuvvet polisleri göstericileri dağıttı. Cumartesi günü ise Denver, Colorado, Salt Lake City ve Utah şehirlerindeki kapitalizm karşıtı eylem alanlarına müdahale edildi.

Denver'daki eylemcilerden on yedisi gözaltına alınırken, Portland'da ise on beş kişinin tutuklandığı belirtildi.

"SUÇ ORANI" SEBEBİYLE

Portland'daki eylem alanının dağıtılması, belediye başkanı Sam Adams'ın "kamp etrafında suç oranının artması sebebiyle" polisi göreve çağırması ardından yaşandı. Bir süredir müdahalenin alt yapısını oluşturmak için medyada bu yönde haberler özellikle yer alıyordu.

Çevik kuvvet polisleri kampa müdahale öncesinde göstericileri uyararak "direniş gösterenlerin şiddete maruz kalabileceklerini" ilan etti.

Göstericiler ise "biz barışçıl eylemcileriz" ve "bütün dünya bizi izliyor" gibi sloganlar atarak polisin tavrını eleştirdi. Göstericilerin kasklı, kalkanlı, coplu, gazlı polislere gül uzatırken çekilen fotoğrafı ilginç bir kare oluşturdu. Göstericiler polisin müdahalesine rağmen şiddet kullanmadı. Devletin şiddetine karşı eylemcilerin tek silahı ideolojik şiddet.

Kampın boşatılması sırasında ciddi bir gerilim yaşanmadığı bildirildi. Amerikan finans sisteminin ve ekonomik adaletsizliğe karşı ortaya çıkan Wall Street'i İşgal hareketi ikinci ayını doldurmak üzere.

New York’ta başlayan park ve meydanları işgal ederek, kapitalizm karşıtı direnişi yayma amacı taşıyan eylemler birçok Avrupa şehrinde de düzenlenmekte. Londra’da St. Paul Katedrali önünde kurulan eylem kampı yarın birinci ayını dolduracak.

 

YORUM EKLE