"Türkiye’nin ortak terörle mücadele cephesine katılmaması konusunda uyarı gibi"

Kosaçev, Atatürk Havalimanı'nda 36 kişinin öldüğü, 147 kişinin de yaralandığı saldırı nedeniyle taziye dileklerini iletti

"Türkiye’nin ortak terörle mücadele cephesine katılmaması konusunda uyarı gibi"

Rus parlamentosunun alt kanadı Federasyon Konseyi'nin Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Kosaçev,"Terör eylemi açık bir biçimde Türk liderliğinin Rusya ve İsrail'le olan ilişkilerini geliştirme girişimlerine karşı düzenlendi. Türkiye'yi hepsinden önce Rus diplomasisinin çabalarıyla oluşturulan ortak terörle mücadele cephesine katılmaması konusunda uyarıyorlar gibi görünüyor" dedi.

Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Facebook hesabından yaptığı açıklamada İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen saldırıyı 'korkunç bir trajedi' olarak nitelendirdi.

"Bu, Kürtler değildi" diyen Kosaçev'e göre, 'saldırıyı bundan tam iki yıl önce hilafet ilan eden IŞİD'in gerçekleştirmiş olması en yakın ihtimal olarak görünüyor.'

Öte yandan Kosaçev, "Rusların Türk plajlarına geri dönmesine gelince, bunun için İstanbul'daki terör saldırısı olmadan da erkendi" ifadelerini kullandı.

Türk F16'larının Suriye'de bir Rus jetini düşürmesi ardından Rus Dışişleri Türkiye'deki terör tehdidi nedeniyle vatandaşlarına bu ülkeye gitmeme çağrısında bulunmuştu.

'RUSYA TÜRK HALKIYLA DAYANIŞMA İÇİNDE'

Bu arada Kosaçev'e göre, 'terör saldırısı Rusya ve Türkiye liderleri arasındaki diyalogu yakınlaştıracak. Zira Rusya bugün Türk halkıyla dayanışma içinde.'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bugün TSİ 12.00'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı araması bekleniyor.

Telefon görüşmesi, Erdoğan'ın Putin'e Rus jetinin düşürülmesi nedeniyle üzüntülerini dile getirdiği ve içinde 'özür dilerim' ifadesinin yer aldığı bir mektup göndermesinin ardından gerçekleştirilecek.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 11:40
YORUM EKLE