Türkiyeliler artık Almanya’da gömülmek istiyor

Birçoğu Türkiye’de gömülmek istiyordu. Ancak durum değişiyor…

Türkiyeliler artık Almanya’da gömülmek istiyor

Öldüklerinde Almanya'da gömülmek isteyen Türkiyelilerin sayısı giderek artıyor. Berlin merkezli Almanya Türk Toplumu adlı derneğin genel başkanı Kenan Kolat, dolayısıyla daha fazla Müslüman mezarlığına ihtiyaç olduğunu aksi takdirde gelecekte yer sorunu yaşanabileceğini kaydetti.

 

Alman Haber Ajansı dpa'ya konuşan Kolat, “Eyalet ve belediyeler mezarlık inşa edip, uygun yerleri kullanıma açmalı” dedi. Kolat, Müslüman ve Hrıstiyanlar arasında mekân bakımında ayırımın önemli olduğunu kaydetti.

 

Berlin'de en son Neukölln semtinde sorun yaşanmıştı. Buradaki Müslüman mezarlığında sadece 50 mezar yeri bulunuyor.

 

AKRABALARINI YAKINLARINDA İSTİYORLAR

Kolat, “Türkler arasında cenazeleri Türkiye'ye götürüp orada gömme yönünde bir gelenek söz konusu. Hatta bu bazen Almanya'daki definlere kıyasla daha az masraflı oluyor. Ancak gelecekte burada daha fazla Müslüman gömülecek. Çünkü aileler, akrabalarının mezarlarının yakınlarda olmasını ve onları düzenli bir şekilde ziyaret edebilmeyi istiyor” şeklinde konuştu.

 

Kolat, Aşağı Saksonya ve Baden Württemberg eyaletlerinde, yuvarlak masa toplantılarında Müslüman dernekleri ve din adamlarıyla konunun tartışıldığını belirtti.

 

“FRANKFURT'TAKİLER YETERLİ OLMAYACAK”

Almanya Türk Toplumu derneğinin Ren/Main bölgesi başkan yardımcısı Atila Karabörklü ise Frankfurt'ta var olan mezarlıkların yeterli olmayacağını düşünüyor. Karabörklü, “Önümüzdeki 5 ila 20 yıl içerisinde bir strateji geliştirilmeli. Ancak şu ana dek konuyu kent idaresiyle görüşmedik” dedi.

 

Münih Mezarlık İdaresi, üç yıl önce yaşanan mezarlık sorununun ardından Müslümanlar için 700'den fazla yeni mezar yeri sağladı. Öte yandan Hamburg Mezarlığı basın sözcüsü Lutz Rehkopf, gelecek 10 ila 15 yıl için yeterli mezar yeri bulunduğunu söyledi. Rehkopf, yaklaşık 8 yıl önce Müslümanlar için dört hektarlık bir yer ayrıldığını ancak şu ana dek burada kimsenin gömülmediğini belirtti.

 

©Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2012, 21:35
YORUM EKLE