Türk yetkililer ABD'yi temin etmiş

Başbakan sert çıkmıştı ama...

Türk yetkililer ABD'yi temin etmiş

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, “Türk yetkililer, büyükelçi Ricciardone dahil, Amerikalı yetkililere karşı suçlamalara itibar etmedikleri noktasında bizi temin ettiler” dedi.

Hatırlanaccağı gibi Başbakan Erdoğan ve Ak Parti yanlısı medya organları ABD büyükelçisi Ricciardone'ye ağır suçlamalarda bulunmuş, Başbakan ‘sizi burada tutmak zorunda değiliz’ demişti.

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre hükümet bu konuda geri adım atmış ve ABD’yi temin etmiş.

"YETKİLİLERE ENDİŞEMİZİ İLETTİK"

Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul merkezli operasyonlar sonrasında bazı gazetelerde ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve ABD ile ilgili çıkan haberlere yanıt verdi.  Psaki, şunları kaydetti: "Bazı Türk medyasında, büyükelçimiz, diğer üst düzey Amerikalı yetkililer, uluslararası medya temsilcileri ile özel Amerikan vatandaşları ve grupları hakkında devam eden temelsiz saldırıları derinden rahatsız edici buluyoruz. Türk yetkililere, Amerikalı yetkililer hakkındaki bu tür iddialara dair endişelerimizi ilettik.

"TÜRK YETKİLİLER SUÇLAMALARA İTİBAR ETMİYOR"

Türk yetkililer, büyükelçi Ricciardone dahil, Amerikalı yetkililere karşı bu tür yanlış suçlamalara itibar etmedikleri noktasında bizi temin ettiler. Türk hükümetinin görüşleri hakkında daha fazla soru için sizi Türk hükümetine yönlendiriyoruz".

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2013, 21:32
YORUM EKLE