Suudi Kral Abdullah kadınlara haklar bahşetti

Suudi Arabistan’da nihayet kadınlara bazı siyasi haklar ‘veriliyor’…

Suudi Kral Abdullah kadınlara haklar bahşetti

Arap devrimleri bütün bölgeyi etkisi altına alırken, kadınların ikinci sınıf muamele gördüğü Suudi Arabistan’da da tabular yıkılıyor. Ancak, Kral’ın bahşetmesiyle…

Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’ün samimi dostu olan Suudi Arabistan Kralı Abdullah, kadınların bir sonraki oturumda Şura Konseyi’nin tam üyesi olacaklarını ve gelecek yerel seçimlerde aday olmalarına ‘izin’ verileceğini söyledi.

Abdullah, Şura Konseyi’nde yaptığı konuşmada, kadınlara ‘tanınacak’ yeni hakları açıkladı: “Ulema’nın üst düzey yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerden sonra şunlara karar verdik. Öncelikle şeriat kanunları çerçevesinde kadınlar gelecek oturumdan sonra Şura Konseyi’nin tam üyesi olabilecekler. Ayrıca, kadınların gelecek yerel seçimlerde aday olabileceklerine ve oy kullanma hakkına sahip olmalarına karar verdik.”

Suudi Arabistan’da kadınlar, bir erkek yakınının izni olmadan seyahat edemiyor, çalışamıyor ve ameliyat olamıyor, ayrıca sadece bir erkek akrabalarının eşliğinde araba kullanabiliyor.

Suudi kadınlar, araba kullanmalarına yönelik yasağa karşı Haziran ayında direksiyon sallamıştı. Dünyada otomobil kullanmalarına izin vermeyen tek ülke olan Suudi Arabistan’da kadınlar topluca eyleme geçmişti.

YORUM EKLE